Článek
Ve 12:27 SELČ přijalo Evropské středisko kosmických operací (ESOC) v německém Darmstadtu signál družice a převzalo nad aparátem kontrolu, informovala agentura DPA.
LIFTOFF of our Biomass mission on a Vega-C rocket from Europe's Spaceport in French Guiana! pic.twitter.com/ufvuCf10qc
— European Space Agency (@esa) April 29, 2025
Nová vesmírná sonda má zmapovat obsah uhlíku v tropických lesích v některých z nejodlehlejších oblastí světa.
Na družici je připojen radarový skener, který má několik let obíhat Zemi a sbírat data o nejhustších deštných pralesech zejména v Africe, Asii a Jižní Americe.
Radar uvidí skrz listy
V následujících letech tak bude satelit zaznamenávat a monitorovat lesy a biomasu v podstatě na celém světě. Skener konkrétně využije technologii interferometrie k získávání dat o ukládání uhlíku v lesích s cílem zlepšit porozumění stavu uhlíku v přírodě a měřit dopady odlesňování a změny klimatu.
„Mise Biomass s novým radarem (…) je navržena tak, aby poskytovala zásadní informace o stavu našich lesů a o tom, jak se mění. A aby prohloubila naše znalosti o úloze, kterou lesy hrají v koloběhu uhlíku,“ popsala ESA.
„Lesy jsou plíce naší planety,“ prohlásil podle agentury Reuters vedoucí projektu Biomass v ESA Michael Fehringer. „Chceme měřit, kolik fosilních paliv, která se spálí a produkují CO₂, se ukládá v lesích a zůstává tam zachycených.“
Přístroje sondy jsou navrženy tak, aby přesně měřily hladiny uhlíku i skrz husté lesní koruny. „Když letíte s optickým přístrojem nad lesem, vidíte jen listy. My máme radarový přístroj, který pronikne až k zemi,“ vysvětlil Fehringer.