Článek
„Po ruské agresi proti Ukrajině inicioval generální ředitel ESA zevrubné přezkoumání všech aktivit, které jsou v současné době prováděné ve spolupráci s Ruskem a Ukrajinou. Cílem je určit možné důsledky tohoto nového geopolitického kontextu pro programy a činnosti ESA a vytvořit pro Evropu odolnější a robustnější vesmírnou infrastrukturu,“ oznámila evropská agentura na svém webu.
ESA se kvůli vpádu ruských sil na Ukrajinu a v souvislosti s mezinárodními sankcemi uvalenými na Rusko už v polovině března rozhodla zrušit na letošek plánovaný start v rámci programu ExoMars. Při něm měla vyslat na Mars průzkumné vozítko pátrající po možných stopách minulého života na rudé planetě.
Možnost jiného letu s NASA
Nyní se Evropská kosmická agentura rozhodla ukončit spolupráci s Ruskem i v projektech Luna-25, Luna-26 a Luna-27.
ESA v této souvislosti uvedla, že se jí už podařilo zajistit možnost jiného letu společně s misí NASA Commercial Lunar Payload Services v rámci výzkumu možného využití nerostných surovin na Měsíci, což bylo původně plánováno pro program Luna-27.
Agentura rovněž sdělila, že u „komerčního poskytovatele služeb“ se již dojednává alternativní letová příležitost k testování navigační kamery ESA známé jako PILOT-D. S tím se původně počítalo v rámci programu Luna-25.
Podle nedávného vyjádření generálního ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina má jeho agentura připravit konkrétní návrhy pro politické vedení země ohledně možného ukončení spolupráce s ostatními státy na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Rogozin v této souvislosti kritizoval protiruské sankce přijaté po invazi na Ukrajinu.
Rusko navíc hodlá používat své rakety původně určené pro umístění evropských vesmírných zařízení na oběžnou dráhu k tomu, aby do vesmíru dopravilo ruské družice a satelity spřátelených zemí.
Rogozin zároveň krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu koncem února sdělil, že Roskosmos kvůli sankcím uvaleným na Moskvu přerušil spolupráci s ESA na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.