Článek
Projekt počítá s využitím plánované stanice Deep Space Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce i připravovaných budoucích kosmických lodí Orion americké NASA, určených pro lety do hlubokého vesmíru, zejména k Měsíci a Marsu.
Cílem je otestovat nové technické vybavení a získat operační zkušenosti při posilování mezinárodní spolupráce ve výzkumu, uvádí ESA na svém webu.
Komunikační satelity a rover sbírající vzorky
Součástí mise bude přistání malého modulu s robotickým vozítkem o celkové hmotnosti 1800 kilogramů na Měsíci. Rover shromáždí z měsíčního povrchu vzorky, které pak zvláštní transportní modul dopraví na stanici Gateway.
Evropská těžba na Měsíci |
---|
ESA bude zkoumat možnost těžby surovin na Měsíci |
Heracles má podle vesmírné agentury vyzkoušet všechny technické prostředky zapojené do tohoto projektu a prokázat jejich význam pro lidstvo. Pro následující mise se pak počítá s vysláním roveru, v němž budou moci jezdit lidé, a se vzletovým modulem pro návrat astronautů.
Důležitou úlohu budou v těchto misích hrát komunikace. Satelity by měly zajišťovat vysokorychlostní spojení, díky němuž bude možné z oběžné dráhy řídit vozítka, přijímat videozáběry z kamer nebo ovládat pohyb kamer, robotických paží a dalších zařízení a také přenášet vědecká data.