Hlavní obsah

Evropská kosmická agentura a NASA stvrdily těsnou spolupráci při vyslání vozítka na Mars

Paříž

Evropská kosmická agentura (ESA) a její americký protějšek, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), ve čtvrtek oznámily rozšíření spolupráce na primárně evropském projektu, jehož cílem je vyslat na Mars průzkumné vozítko pátrající po možných stopách minulého života na rudé planetě. Program ExoMars běží již pár let, zbrzdily ho však odklady spojené s pandemií covidu-19 a ruskou invazí na Ukrajinu.

Foto: ESA/ATG medialab

Z archivu ESA: ilustrace roveru Rosalind Franklin mise ExoMars na rudé planetě

Článek

Podle aktuálního harmonogramu plánuje ESA vyslat svůj rover na Mars v roce 2028. Raketa s vozítkem měla původně odstartovat v roce 2020, start byl ale odložen kvůli problémům s koronavirem.

Dalším termínem byl rok 2022, tento plán však překazila ruská invaze na Ukrajinu, po níž agentura pozastavila spolupráci s ruským Roskosmosem, který měl zajistit start mise.

Už to není jen gentlemanská dohoda

ESA poté začala jednat s americkou NASA a nyní zástupci obou organizací v sídle evropské agentury v Paříži podepsali memorandum o prohloubení spolupráce, jak bylo tento týden ve čtvrtek oznámeno.

„Kolegové nás zklamali.“ Roskosmos použije rakety pro evropské projekty k vynesení ruských družic

Válka na Ukrajině

Jak na síti X zdůraznil odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, podpis je důležitým krokem stvrzujícím spolupráci a definující odpovědnosti obou vesmírných agentur.

„Naplno a oficiálně (doposud to byla gentlemanská dohoda) se tak mohou rozběhnout práce i na straně NASA a dodávky důležitých komponent z USA,“ doplnil.

Američané zajistí raketu

NASA v tiskové zprávě uvádí, že na základě dohody zajistí raketu pro start mise u soukromého amerického dodavatele. Také poskytne technologie potřebné pro přistání na rudé planetě či topné jednotky pro rover pojmenovaný podle Rosalind Franklinové, anglické vědkyně z minulého století.

„Tato přelomová dohoda posiluje naše společné úsilí v programu ExoMars a zajišťuje, že rover Rosalind Franklin v roce 2030 dosedne svými koly na marsovskou půdu,“ uvedl Daniel Neuenschwander, který má v ESA na starosti průzkumné mise.

Cílem programu ExoMars je hledat známky možné existence někdejšího života na Marsu, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje.

Dalším z poslání programu je prověřit technologie pro budoucí mise zaměřené na přepravu vzorků z Marsu na Zemi. Průzkumné vozítko má být vybavené vrtákem, který by se dostal až dva metry pod povrch planety s cílem odebrat vzorky ledu.

Starty raket mířících na Mars lze provádět s ohledem na vzájemnou polohu Země a Marsu jen jednou za dva roky.

NASA vybrala vozidla, která by mohla letět na Měsíc a Mars

AutoMoto

Nové místo pro hledání stop života? Vědci doufají, že objevili na Marsu obří sopku

Věda a školy

Výběr článků

Načítám