Článek
Podle aktuálního harmonogramu plánuje ESA vyslat svůj rover na Mars v roce 2028. Raketa s vozítkem měla původně odstartovat v roce 2020, start byl ale odložen kvůli problémům s koronavirem.
Dalším termínem byl rok 2022, tento plán však překazila ruská invaze na Ukrajinu, po níž agentura pozastavila spolupráci s ruským Roskosmosem, který měl zajistit start mise.
Už to není jen gentlemanská dohoda
ESA poté začala jednat s americkou NASA a nyní zástupci obou organizací v sídle evropské agentury v Paříži podepsali memorandum o prohloubení spolupráce, jak bylo tento týden ve čtvrtek oznámeno.
„Kolegové nás zklamali.“ Roskosmos použije rakety pro evropské projekty k vynesení ruských družic
Jak na síti X zdůraznil odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, podpis je důležitým krokem stvrzujícím spolupráci a definující odpovědnosti obou vesmírných agentur.
„Naplno a oficiálně (doposud to byla gentlemanská dohoda) se tak mohou rozběhnout práce i na straně NASA a dodávky důležitých komponent z USA,“ doplnil.
ESA and NASA are consolidating their cooperation on the #ExoMars Rosalind Franklin mission with an agreement that...
Posted by ESA - European Space Agency on Friday, May 17, 2024
Američané zajistí raketu
NASA v tiskové zprávě uvádí, že na základě dohody zajistí raketu pro start mise u soukromého amerického dodavatele. Také poskytne technologie potřebné pro přistání na rudé planetě či topné jednotky pro rover pojmenovaný podle Rosalind Franklinové, anglické vědkyně z minulého století.
„Tato přelomová dohoda posiluje naše společné úsilí v programu ExoMars a zajišťuje, že rover Rosalind Franklin v roce 2030 dosedne svými koly na marsovskou půdu,“ uvedl Daniel Neuenschwander, který má v ESA na starosti průzkumné mise.
Cílem programu ExoMars je hledat známky možné existence někdejšího života na Marsu, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje.
Dalším z poslání programu je prověřit technologie pro budoucí mise zaměřené na přepravu vzorků z Marsu na Zemi. Průzkumné vozítko má být vybavené vrtákem, který by se dostal až dva metry pod povrch planety s cílem odebrat vzorky ledu.
Starty raket mířících na Mars lze provádět s ohledem na vzájemnou polohu Země a Marsu jen jednou za dva roky.