Článek
Vědci objevili stopy mléka pomocí techniky, která se zaměřuje na bílkoviny ze zbytků živočišných tuků, takže je vhodná k určení doby, kdy se určitá potravina začala jíst nebo jinak používat.
V rámci výzkumu na Bristolské univerzitě v Británii analyzovali přes 4300 keramických nádob ze 70 pravěkých sídlišť, v nichž byly nalezeny zbytky jídla.
Dairy #fat traces found in pottery from the 54th century BC provide new insights into the prehistoric human #diet.
— Bristol Uni news & coverage (@BristolUniMedia) October 18, 2022
A @BristolChem study revealed #milk was first used by #farmers in central #Europe about 7,400 years ago🥛
Find out more @EveningStandard⬇️https://t.co/ddgRaeG0MM
Změna stravování
Výsledky odhalily značné rozdíly v používání mléka napříč celým regionem centrální Evropy, přičemž pouze v 65 procentech zkoumaných lokalit vědci objevili doklady o mléčných tucích v keramických nádobách.
Archeologové hlásí odhalení hrobu svatého Mikuláše
Zjištění tím naznačuje, že používání mléka nebylo v době tzv. kultury s lineární keramikou mezi zemědělci všeobecně rozšířené.
- Kultura s lineární keramikou je pravěká neolitická kultura rozšířená ve střední Evropě v 6. tisíciletí př. n. l., nazvaná podle charakteristické výzdoby nádob rovnými nebo zavinutými čarami. Její nositelé byli prvními zemědělci na území dnešních Čech a Moravy. Ve starší literatuře bývala označována jako volutová keramika. Používá se pro ni zkratka LnK či mezinárodní zkratka LBK z německého Linearbandkeramik.
„Je úžasné, že se nám podařilo přesně datovat samotný počátek využívání mléka lidmi v pravěku,“ prohlásila vedoucí autorka studie Emmanuelle Casanovaová.
„Rozvoj smíšeného hospodářství změnil stravování pravěkých lidí zavedením nových potravinových komodit, jako je mléko a mléčné výrobky, což pokračuje až do současnosti,“ dodala.
Neandertálci a moderní lidé žili bok po boku a kopírovali od sebe nástroje
„Tento výzkum je nesmírně významný, protože předkládá nové poznatky o načasování hlavních změn ve způsobech získávání potravy, jak se vyvíjely v Evropě,“ poznamenal spoluautor studie Richard Evershed.
Podle něj to poskytuje jasný důkaz, že mléčné potraviny byly v raném neolitu v širokém oběhu, a to i přes rozdíly v rozsahu činnosti.
Studie byla zveřejněna v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Děti pily mléko z lahviček už před více než 3000 lety
Výzkumníci z Bristolské univerzity navíc v roce 2019 ohlásili své tehdejší zjištění, že malé děti pily mléko z lahviček již před více než 3000 lety, ale možná ještě výrazně dříve. Archeologové na to rovněž přišli díky stopám zvířecího tuku uvnitř nádobek vyrobených z hlíny.
Děti pily mléko z lahviček už před více než 3000 lety, zjistili archeologové
Jak před třemi roky informovala zpravodajská stanice BBC, na základě toho lze usuzovat, že malé děti v době bronzové a železné dostávaly jako doplněk k mateřskému mléku i mléko zvířat, což mohlo přispět k nárůstu populace.