Článek
Zážeh motorů bez toho, aniž by se raketa vznesla, otestovala agentura minulý pátek v Německu v prostředí blízkém vakuu. Test trval 975 sekund a jeho výsledek podle Neuenschwandera pro tým představoval „obrovskou úlevu“.
Podobná zkouška je jedním z nejkritičtějších bodů před startem - společně s testy na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně a s testy hardwaru, píše Reuters.
Ariane 5 vynesla Webba
ESA v současné době pro vynesení nákladu do vesmíru používá raketu Ariane 5, která mimo jiné v závěru roku 2021 nesla vesmírný teleskop Jamese Webba.
Webbův teleskop objevil svou první exoplanetu
V první polovině letošního roku podle plánů ESA odstartuje „pětka“ ještě dvakrát, v červnu pak agentura slíbila zveřejnit přesnější harmonogram pro Ariane 6.
„Krize nosných raket v Evropě“
Na vývoji Ariane 6 pracuje ESA od první poloviny předchozího desetiletí. První zkušební let plánovala na rok 2020 a následně opakovaně start odložila.
Nasazení rakety do provozu je přitom pro Evropu důležité kvůli přerušení spolupráce s Ruskem po ruské invazi na Ukrajinu a kvůli prosincovému selhání italské rakety Vega-C, připomíná Reuters.
„Nazvěme to pravým jménem: krize nosných raket v Evropě,“ řekl na tiskové konferenci Neuenschwander. Dodal také, že výsledek vyšetřování příčin neúspěchu mise rakety Vega-C plánuje příslušná komise zveřejnit v druhé polovině února.