Článek
„Jsou to všechno přirozené barvy Marsu,“ uvedl k mapě výzkumník Dimitra Atri z New York University v Abú Zabí.
Na dubnové zveřejnění mapy upozornil list The New York Times.
The Emirates Mars Mission is pleased to share this map of Mars created by the NYU Abu Dhabi team using images taken by the Emirates Exploration Imager (EXI) on-board the Hope probe. pic.twitter.com/8tS1bnj0SQ
— Hope Mars Mission (@HopeMarsMission) April 11, 2023
Snímky poslala zpět na Zemi sonda Amal, která odstartovala z japonského kosmodromu v roce 2020 a poslední dva roky obíhá kolem rudé planety. Její hlavní prací je studovat atmosféru Marsu, kromě dalších přístrojů je však vybavena i kamerou.
Velké marsovské finále. U rudé planety zaparkovala první ze tří sond, arabská Naděje
Kvalita prvních snímků, které Amal poslala, Atriho „naprosto ohromila“. „Takhle jsem Mars ještě neviděl,“ řekl ke snímku, na kterém byla podle něj celá polovina planety.
Mapy Marsu nejsou ničím novým. Americký podnikatel Percival Lowell už 90. letech 19. století při pozorování rudé planety ze své observatoře ve městě Flagstaff v Arizoně načrtl mapy toho, co považoval za umělé kanály vybudované marťanskou civilizací.
„Předpokládá se, že je konec.“ Sonda InSight poslala z Marsu poslední fotku a odmlčela se
V éře vesmírného objevování proletěla kolem Marsu řada sond, z nichž některé planetu pozorovaly i z její oběžné dráhy. Orbitální americké sondy jako Mars Global Surveyor či Mars Reconnaissance Orbiter se ale většinou soustředily spíš na detaily povrchu včetně písečných dun, strží a balvanů.
„Jsou to úžasné, velkolepé snímky. Ale nevidíte celou planetu najednou,“ poznamenal Atri, podle něhož při takových přeletech panovaly různorodé světelné podmínky znemožňující podat ucelený obraz planety.
Sondy nicméně přinesly topografickou mapu, která vznikla z dat laserového výškoměru.
Globální mapu Marsu vytvořil také Hubbleův vesmírný dalekohled ze zemské orbity. Rudá planeta je ovšem i ve své nejbližší vzdálenosti od nás 34 milionů kilometrů, takže snímky z Hubbleova teleskopu nejsou dostatečně ostré.
Raketou na Mars? Ano, třeba jadernou
Sonda Amal se pohybuje na eliptické dráze ve výšce zhruba 20 tisíc až 43 tisíc km od povrchu Marsu, tedy je podstatně výš než sonda Mars Reconnaissance Orbiter, ale mnohem blíž než Hubble.
Celý proces vytváření mapy trval několik měsíců, kdy odborníci z jednotlivých snímků utvářeli ucelenou a jednolitou mapu. Atri společně s kolegy nyní pracuje na článku, ve kterém popíšou své metody. Ty by pak šly použít pro vytváření map u dalších vesmírných těles, např. z dat z evropské sondy JUICE.
Druhý pokus vyšel. Mise k ledovým měsícům planety Jupiter odstartovala
Ta minulý týden vyrazila k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, kam doletí v následující dekádě.
Poprvé detailně nasnímán měsíc Marsu
Vědci ze SAE navíc odhalili první fotografie s vysokým rozlišením Marsova měsíce Deimos, když kosmická loď Amal letěla ve vzdálenosti pouhých 100 kilometrů od dané přirozené družice Marsu. V pondělí to napsal server listu The Daily Mail.
Spectacular images of Mars's moon Deimos from a flyby connected the UAE's Hope mission, with data abd results released at EGU General Assembly 2023 today. pic.twitter.com/VwMBCDKyx8
— Andrew Jones (@AJ_FI) April 24, 2023
Záběry byly pořízeny během nedávných průletů kolem Měsíce.
Druhým známým měsícem naší sousední planety je těleso pojmenované Phobos.