Článek
Pokud se podaří Matrúšiové dostat se na kosmickou misi, mohla by se stát první arabskou ženou ve vesmíru, uvedla vláda Spojených arabských emirátů, která ji popisuje jako inženýrku z Abú Zabí, která se narodila v roce 1993 a vystudovala na univerzitě strojírenství.
Emiráty doufají, že v roce 2024 vyšlou na Měsíc lunární vozítko a do roku 2117 chtějí vybudovat na Marsu kolonii.
V současné době Matrúšiová pracuje v konstrukční společnosti ve zmíněném hlavním městě SAE.
Trénink v NASA
Matrúšiová se nyní společně s dalším úspěšným kandidátem Muhammadem Mullou zúčastní tréninkového programu určeného pro kandidáty na astronauty v Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve Spojených státech, píše agentura Reuters.
K ISS letí nová posádka. Včetně prvního astronauta z Emirátů
Arabské emiráty poslaly svého prvního astronauta do vesmíru v roce 2019, když se Hazza Mansúrí přidal k posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Sonda u Marsu
Nedávno navíc SAE zaznamenaly významný úspěch ve svém vesmírném programu – v únoru dorazila jejich sonda Amal (Naděje) k Marsu.
Velké marsovské finále. U rudé planety zaparkovala první ze tří sond, arabská Naděje
Amal je první meziplanetární výpravou arabského státu a jeho vesmírná agentura se zároveň umístěním sondy na oběžnou dráhu rudé planety stala teprve pátou na světě, které se to podařilo. Jejím úkolem je posílat data o tamní atmosféře a klimatu.
Evropská kosmická agentura vypsala konkurz na nové astronauty
Spojené arabské emiráty zároveň doufají, že v roce 2024 vyšlou na Měsíc lunární vozítko a do roku 2117 chtějí vybudovat na Marsu kolonii, podotkla agentura AP.