Hlavní obsah

Elektrotechnickou olympiádu vyhrál student, který sestrojil domácí EKG. Zvítězil už podruhé

4:18
4:18

Poslechněte si tento článek

Letošní ročník Elektrotechnické olympiády pro studenty středních škol vyhrál Marek Hanus z Gymnázia a Střední odborné školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vítězným projektem soutěže, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, se stalo jeho „Domácí EKG“. Hanus tuto olympiádu vyhrál již podruhé.

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Letošní ročník Elektrotechnické olympiády pro studenty středních škol vyhrál Marek Hanus.

Článek

„Nápad na domácí EKG, malý holter, který měří srdeční tep a poté ho vyhodnocuje, jsem dostal díky blízkému příbuznému, který trpí srdeční chorobou. Ten mi vnuknul myšlenku, že by bylo dobré něco takového jednoduchého vymyslet, aby si to mohl měřit a vyhodnocovat sám doma,“ popsal Hanus.

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Domácí EKG od studenta Marka Hanuse

„Přístroj umí měřit konstantně signál, následně ho posílá do malého počítače pro vyhodnocení. Uživateli živě ukazuje, jak jeho signál vypadá, a on si ho následně může stáhnout do počítače a zjistit, jestli se v tom signálu nachází nějaká vada,“ uvedl s tím, že poté by to daný člověk měl konzultovat s lékařem.

Projektem se tento středoškolák zabývá přes rok, na samotném přístroji pracoval zhruba půl roku. Před dvěma lety bodoval se systémem pro analýzu čistoty a sedimentace nanodiamantů.

Vítězný projekt olympiády ČVUT může posloužit v medicíně i technice

Věda a školy

Analýza došlapu běžců

Se zdravím souvisí i projekt, který získal na tomto elektrotechnickém klání stříbro.

„Dělal jsem vložku do bot, která bude, doufám, v budoucnu sloužit k analýze došlapu běžců. A bude moci zabránit zranění při tréninkové zátěži,“ prozradil Jiří Račanský z Gymnázia Brno-Řečkovice. Vložka má monitorovat chodidlo a v průběhu běhu ukládat data do vnitřní paměti.

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Stříbrný Jiří Račanský

„Po doběhnutí si běžec načte tuto vložku a analyzuje data. Software ho pak upozorní například na nějaké ortopedické vady nebo rizikové části v průběhu pohybu. To je otázka budoucí práce. Zatím se jednalo jen o ověření konceptu a čeká mě ještě dlouhá cesta k cíli,“ sdělil Račanský, který na vývoji vložky spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým (VUT) a Českou ergonomickou společností.

Na ČVUT vyvinuli algoritmus, který umožní bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi

Věda a školy

Na třetí příčce se umístil David Něnička z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm s prací Anténní systém pro pozemní družicovou stanici pro pásma VHF a UHF, tedy pro velmi krátké vlny (VKV) a ultrakrátké vlny (UKV).

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Bronzový David Něnička

Porota ocenila i vítěze vědomostního testu Ivana Turka ze Střední průmyslové školy v České Lípě. „Test úspěšně zvládl za neuvěřitelných 34 sekund,“ sdělil hlavní organizátor Elektrotechnické olympiády Dušan Maga.

„Aktuální ročník byl velmi zajímavý. Ve finále jsme měli špičkové práce zaměřené na citlivé téma elektronické podpory zdraví a života, robotických aplikací, internetu věcí (síť propojených objektů a zařízení, které jsou vybaveny mj. senzory, jež jim umožňují přenášet a přijímat data z jiných zařízení a systémů - pozn. red.) i chytré domácnosti. Nechybělo ani stále aktuální téma ochrany přírody, tentokrát prostřednictvím technologií dronů,“ řekl pak Maga k samotné soutěži. Vyzdvihl hlavně skutečnost, že všechny myšlenky jsou dotaženy až do praktické realizace.

Češi získali dva americké patenty pro technologii na diagnostiku srdce

Věda a školy

Nástup na fakultu bez přijímaček

Finále Elektrotechnické olympiády se konalo 19. prosince na FEL ČVUT v pražských Dejvicích. Do letošního ročníku se přihlásilo téměř 500 studentů a studentek, finální desítku pak odborná porota vybírala z 33 prezentací.

Soutěž se skládá ze dvou etap a následného finále. Úvodní etapa je orientována na obecné znalosti z přírodních věd. Ve finále studenti prezentují své projekty - autor toho vítězného získá ocenění ve výši 10 tisíc korun.

Všichni, kteří se probojovali do finále, mají možnost nástupu na FEL ČVUT bez přijímaček.

Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil talentované studenty

Věda a školy

Logickou olympiádu letos vyhráli Štefan Lupač, Jaroslav Pleticha a Mikuláš Jandík

Věda a školy

Výběr článků

Načítám