Článek
Letošní ročník Elektrotechnické olympiády byl podle Magy zvláštní tím, že všech osm finalistů má možnost studovat na FEL ČVUT bez toho, aby skládali přijímací zkoušku. Stále ale musí splnit některé náležitosti, např. samozřejmě mít maturitu.
Fryčák je studentem Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Sestrojil měřicí přístroj, který dokáže odečítat impulzy z elektroměru a data odesílat do počítače, vysvětlil Maga. Za vítězství dostal Fryčák poukázku v hodnotě 15 tisíc Kč, ocenění převzala i jeho vedoucí učitelka Hana Dudíková.
Na druhém místě se umístil Pavel Krbálek z Gymnázia Chotěboř, který navrhl a zkonstruoval vlastní robotickou ruku. Do ruky dokázal Krbálek dostat software, díky kterému dokázala v kombinaci s kamerou hrát šachy na klasické šachovnici. Robotická ruka dokáže předvídat tahy i hrát šachy a posouvat figurky. Krbálkovu práci vedl Petr Chalupa.
Vítězi Logické olympiády se stali Richard Dobíšek, Vít Přibyl a Daniel Čief
Palubní počítač pro MHD
Třetí skončil Tomáš Sova ze Střední průmyslové školy elektrotechnické a gymnázia V Úžlabině v Praze. Na soutěži představil vlastní palubní počítač pro dopravní prostředky MHD. Sova vymyslel, navrhl i sestrojil vlastní informační systém, který testuje na svém vlastním autobusu. Jeho práci vedl Marek Tejc.
Každý ze soutěžících donesl podle Magy něco, co dokázal sám zkonstruovat. Kromě třech vítězných projektů vyzdvihl i tzv. Perníkovač, který dokáže zdobit perníčky. Žáci se věnovali i umělé inteligenci nebo vlastní sociální síti. Podle poroty se kvalita projektů, které soutěžící připravují, proti minulosti zlepšila.
V soutěži se vyhodnocují první tři místa. Cílem je motivace středoškoláků a středoškolaček ke studiu technických a přírodovědných oborů a popularizace vědy.
Do dalšího ročníku soutěže se budou moci žáci středních škol přihlašovat v září 2024. V první fázi soutěže na ně čeká vědomostní test, následně zašlou své prezentace a mohou postoupit i do finále.