Článek
„Za posledních deset let stoupl ve školkách počet dětí dvouletých, které je navštěvují, a to z 26 tisíc na 45 tisíc,“ uvedla Helena Chodounská z ČSÚ. Alespoň některé dny v týdnu tak podle ní chodilo v minulém školním roce do školky zhruba 40 procent všech dvouletých dětí v ČR.
Záleží i na kapacitě školky
Dvouleté děti podle statistiků tvoří v průměru 12,5 procenta dětí ve školkách, mezi kraji jsou ale výrazné rozdíly. „To je patrně dáno také dostupnou kapacitou školek v jednotlivých krajích,“ podotkla Chodounská. Vzhledem k tomu, že při zápisech mívají přednost děti starší, přijmou dvouleté hlavně v regionech, kde mají školky dost míst.
Nejméně dvouletých je v mateřinkách v Praze, kde tvoří zhruba desetinu všech. Pod republikovým průměrem jsou také školky ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Libereckém kraji. Naproti tomu v Olomouckém kraji je to 16 procent.
Rok v MŠ je pro předškoláky povinný
Ve školním roce 2017/2018 nicméně nechodilo do školek asi 3400 pětiletých dětí, u kterých je přitom již roční předškolní vzdělávání od září 2017 ze zákona povinné.
Musejí přijít k zápisu do školky, ale rodiče se tam mohou dohodnout například i na domácím vzdělávání. V takovém případě mají povinnost na podzim dítě přivést do školky na „přezkoušení”.
Jedná se asi o tři procenta pětiletých dětí, které nic takového neabsolvovaly, jak zjistila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková doplnila, že do školek nechodily vesměs děti ze znevýhodněného prostředí, jejichž rodiče o povinnosti nevěděli. Šabatová proto vydala doporučení, jak rodiny o nové povinnosti lépe informovat – například pomocí informačních letáků u lékařů, ve výlohách obchodů, rovněž terénní prací neziskových organizací či sociálních odborů.
O situaci též ombudsmanka informovala Sněmovnu zprávou, v níž je shrnutí činnosti její kanceláře za letošní druhé čtvrtletí.
Pokud rodiče povinnost nesplní a pětileté dítě do školky nepřihlásí, může to skončit až pokutou.
Případy, kdy děti do školky i přes nové nařízení nechodily, se našly v různých částech republiky. „Chyběla i informovanost a práce s rodinami, kterým by se to připomínalo,“ řekla Hrazdílková.
Pokud rodiče povinnost nesplní a pětileté dítě do školky nepřihlásí, může to skončit až pokutou. „Orgán sociálně-právní ochrany dětí by měl rodiče vyzvat, aby dítě přihlásili. Pokud se tak nestane, v krajním případě hrozí pokuta až 5000 korun,“ vysvětlila.
Pětileté přednostně
Může se také stát, že školka nemá kapacitu. Podle Hrazdílkové ale mají obce povinnost zajišťovat předškolní vzdělávání a kapacity musejí zajistit. Pokud místa nemají, mohou se dohodnout s jinými obcemi a školkami, nebo se s problémem obrátit na kraj. Podle kanceláře ombudsmanky jsou však pětileté děti přijímány přednostně před mladšími dětmi.
Celkem bylo v minulém školním roce v Česku 5287 mateřských škol, které navštěvovalo zhruba 364 000 dětí, což je asi o pětinu, tedy o 62 000, více než ve školním roce 2008/2009.
Nejvíce dětí chodilo do školek v roce 2014/2015, a to 368 tisíc. Průměrný počet dětí na jednu třídu zůstává stále podobný, protože je omezen vyhláškou. Zvýšil se proto počet školek a hlavně tříd.
Může se vám hodit na Firmy.cz: