Článek
Letoun bude za tříhodinového letu provádět parabolické manévry, které na několik minut vytvoří stav beztíže, který zažívají astronauti ve vesmíru.
„Zažít stav beztíže na vlastní kůži je něco, co se většině lidí nikdy nepoštěstí. Díky projektu Zero-G však tato možnost otevírá dveře mladým talentům z celého Česka. Věřím, že tato zkušenost v nich posílí zájem o vesmír,“ uvedl Kupka.
Seriál Kosmo a nikoli jen mužská doména
Zapojení herečky Plodkové není pouze symbolickým odkazem na seriál Kosmo, kde hrála, ale také signálem, že přírodní vědy, vesmír a technologie nejsou pouze mužskou doménou.
„Možnost se zapojit do projektu Zero-G a zažít parabolický let na vlastní kůži pro mě bude nezapomenutelná zkušenost. Pokud můj let inspiruje více dívek, aby se nebály vystoupit ze své komfortní zóny a nebály se zkoušet nové věci, tak tato moje ‚vesmírná cesta‘ bude mít smysl,“ prohlásila herečka.
Finalisty ještě čeká intenzivní výcvik
Do projektu se původně přihlásilo 861 žáků a studentů, ze kterých po řadě testů inspirovaných přípravou skutečných astronautů vzešlo 26 finalistů. Výběr členů posádky mise Zero-G začal loni na podzim a zahrnoval několik etap.

Dvacet českých studentů se zúčastní parabolického letu. Zažijí stav beztížeVideo: Michaela Bartošová, Novinky
Kadeti absolvovali testy, které se zaměřovaly na komunikační dovednosti, schopnost motivovat ostatní, úroveň angličtiny, paměť, rychlost reakce nebo rozpoznávání emocí. Nevyhnuli se ani testování fyzické kondice.
Finalisty nyní čeká poslední výzva, takzvaný survival camp, což je intenzivní výcvik přežití v náročných podmínkách. Má prověřit nejen fyzickou zdatnost, ale i psychickou odolnost, týmovou spolupráci a reakci na stresové situace žáků a studentů. Z tohoto testu vzejde finálová dvacítka.
Posádce studentů bude kromě astronauta Svobody a herečky Plodkové velet i popularizátor astronomie z pražského planetária Jan Spratek, mladý vědec Simon Klinga, jehož tým LASAR má ve vesmíru svoji družici na restartování nefunkčních satelitů, či umělec Yemi A.D., který byl součástí vybrané posádky prvního civilního letu kolem Měsíce, jenž se nakonec neuskutečnil.
„Tento let není jen splněním snu pro dvacítku mladých talentů, ale i důležitým krokem k vesmírným misím. Účastníci Zero-G se stanou ambasadory českého kosmického programu a inspirací pro další generace, které mohou v budoucnu posouvat hranice české vědy a technologií,“ konstatoval nyní Kupka.
Mise Zero-G je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu.