Článek
Gateway bude první dlouhodobou základnou obíhající kolem Měsíce. Podle plánů americké vesmírné agentury má mít zásadní význam pro podporu misí astronautů v rámci programu Artemis.
Test motoru měsíční rakety skončil v USA předčasně
Prototyp rakety Starship při testovacím letu opět explodoval
Ten počítá ve třech etapách s návratem lidí na Měsíc i s perspektivou dlouhodobého výzkumu na přirozeném souputníku Země. Realizace programu by měla přispět k přípravě výprav lidských posádek i na Mars.
PPE a HALO
První dva díly stanice budou tvořit energetický a pohonný modul PPE a obytný a logistický modul HALO. Po jejich spojení na Zemi by je měla do kosmu najednou vynést raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
Vynálezce a vizionář Elon Musk. Vypracoval se v hvězdu světa technologií
NASA přitom uvedla, že se zaměřuje na termín „ne dříve než v květnu 2024”.
Celkové náklady uvedené operace, a to včetně služeb souvisejících s vypuštěním a s dalšími výdaji spojenými s misí, přijdou NASA na přibližně 332 milionů dolarů (sedm miliard korun).
Před 50 lety přistála mise Apollo 14 na Měsíci. Astronaut Shepard si tam zahrál golf
PPE má být podle charakteristiky NASA solární elektrická pohonná kosmická loď, která bude zajišťovat energii, vysokorychlostní komunikaci a řízení polohy. Umožní přemisťovat stanici na různé oběžné dráhy, což poskytne lepší přístup na povrch Měsíce než kdykoli v minulosti.
V obytné sekci HALO budou pracovat astronauti, kteří Gateway navštíví – často při cestě na Měsíc. Modul poskytne možnosti pro řízení a bude sloužit jako spojovací uzel. Zařízen bude pro podporu vědeckých výzkumů a distribuci energie a k zajištění komunikace pro kosmické lodě, jež přiletí, a pro expedice na měsíčním povrchu.
Kolik NASA zaplatí za dovážku vzorku půdy z Měsíce? Jeden dolar
Bude také doplňovat systémy podpory života lodí Orion, kterými chce NASA na Gateway dopravovat astronauty programu Artemis.