Hlavní obsah

Důlní voda může pomoci se suchem v části Brněnska

V podzemí někdejší rosicko-oslavanské uhelné pánve, kde se ještě před pár desítkami let dobývalo černé uhlí z hloubi i tisíc metrů, je množství vody bez užitku: důlní i pramenité. Cílem dvou průzkumných vrtů okolo dobývacího prostoru bývalého dolu Františka u Oslavan na Brněnsku, které se začínají provádět, je zastihnout proudící podzemní vodu před infiltrací do vody důlní. A tuto vodu využít.

Foto: archiv JMK

V poddolované části někdejšího uhelného revíru na Oslavansku je nejen zčásti kontaminovaná a zatím nevyužívaná důlní voda, ale i voda pramenitá. Její kvalitu ukážou započaté vrty.

Článek

Dva vrty během čtyř dnů umožní odběry spodní vody. Využití podzemních i důlních vod může být významnou pomocí v období sucha. Na provedení vrtů dostane Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice dotaci od Jihomoravského kraje ve výši 290 000 korun.

Množství odtékající vody se pohybuje v rozmezí 35-60 litrů za sekundu.

„Co se týče vrtů, v důlním prostoru dolu Františka očekáváme využití vody jako vody pitné, v nejzazším případě vody užitkové. Výsledky rozborů budou určitě výchozím bodem pro posuzování obdobných dalších zdrojů podzemních vod i jinde,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Zapojení do skupinového vodovodu?

V případě kladného výsledku začne ivančický Svazek vodovodů a kanalizací řešit cestu zapojení tohoto zdroje do skupinového vodovodu na Oslavansku, což ovšem bude vyžadovat mnohem větší investice než průzkumné vrty.

Jak vyzrát na sucho?

Zahrada

V každém případě se počítá s využitím důlních vod. Ty zatím stále bez užitku odtékají ze zatopeného dobývacího prostoru bývalého kamenouhelného revíru Dědičnou štolou v Oslavanech. Množství odtékající vody se pohybuje v rozmezí 35-60 litrů za sekundu..

Důlní voda je však kontaminovaná množstvím železa, manganu a také významným množstvím síranů, chloridů a dalších příměsí. Musí být tedy před odtokem do vodoteče řeky Oslavy čištěna na čistírně důlních vod, kde je zbavena železa a částečně manganu.

„Analýza u tohoto případu nám ukáže možné budoucí využití této důlní vody jak pro město Oslavany, tak i pro region jihozápadního Brněnska. Předpokládá se především energetické využití a další sledování zdroje pro možnou budoucí úpravu vody,“ doplnil Zámečník.

V letošním roce kraj podpořil individuálními dotacemi na důlní vody další tři projekty. Mimo projekt vody pro Oslavany je to i projekt mikroregionu Podchřibí - obec Skalka a regenerace artézské studny v obci Vacenovice v celkové výši téměř půl milionu korun.

Vodní nádrž u Boskovic nyní vypadá jako kráter. Vznikne tam ptačí ostrov

Domácí

Stěna u Turówa funguje, ale bez sebemenšího efektu pro Česko

Domácí

Výběr článků

Načítám