Článek
Start rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon na floridském mysu Canaveral ze startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska vyšel přesně podle plánu a neprovázely jej žádné problémy.
Astronomům nakonec přálo i počasí. Ještě pár hodin před startem přitom nebylo jisté, že loď kvůli proměnlivému počasí skutečně odstartuje.
Koneckonců už tento týden ve středu musel být start odložen – kvůli nepříznivým bouřkovým podmínkám, a to pouhých 17 minut před plánovaným startem. Podle NASA přitom byla 60procentní pravděpodobnost počasí pro let příznivého.
Konec závislosti na Rusku odložen. Start astronautů z USA zastavilo počasí
Dvě minuty a třicet sekund po startu se od rakety Falcon 9 odpojil první stupeň, který se úspěšně vrátil na Zemi a přistál na plošině v Atlantiku. Zbytek rakety se odpojil po dalších šesti minutách, o zbytek letu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se už nyní stará plavidlo.
Loď by měla u cíle přistát po zhruba 19 hodinách letu, v neděli v 16:29 SELČ. Více než dvě hodiny po tomto „zakotvení” má v 18:45 dojít k otevření poklopů, tedy bran mezi lodí a staničním modulem Harmony. V 19:15 má poté následovat uvítací ceremoniál, na orbitálním komplexu novou dvojici přivítá tříčlenná posádka, kterou tvoří americký velitel Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.
Na oběžné dráze by každopádně měli Behnken a Hurley strávit dobu v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Záležet bude i na tom, jak si loď Crew Dragon povede i na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Aktuální let, byť s lidskou posádkou, je totiž stále ještě testovací.
Posádka nové lodi Crew Dragon stále neví, kolik času na ISS stráví
Jak pro Novinky připomněl Milan Halousek z České kosmické kanceláře, oba astronauti z této nynější „testovací“ posádky Crew Dragonu Demo-2 měli podle původního plánu NASA strávit na ISS jen několik dní. Nakonec se však Behnken s Hurleym plně zapojí do práce na palubě. Američané mají teď na stanici pouze jednoho svého astronauta, Chrise Cassidyho, což je podle Halouska k obsluze celého „západního sektoru ISS“ nedostatečné.
NASA and SpaceX are gearing up for another historic day. This Saturday, Astronauts @Astro_Doug and @AstroBehnken will launch to the station, inside an American vehicle from the Florida Coast! #SpaceToGround pic.twitter.com/3AUxKhTyug
— Intl. Space Station (@Space_Station) May 29, 2020
Kromě toho, že Američané po dlouhé době neletí v ruské lodi Sojuz ani z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, půjde o vpravdě historickou událost i z jiného hlediska – pro astronauty je poprvé přichystána loď soukromé společnosti, a to SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska.
Na podzim poletí astronaut NASA na ISS ruským Sojuzem. Za 90 milionů dolarů
Američané se stali závislými na ruské vesmírné agentuře Roskosmos a jejich lodích Sojuz po ukončení programu raketoplánů v polovině roku 2011. Zbavit se této závislosti je pro ně nejen otázkou prestiže, ale i financí. Mluvčí NASA Stephanie Schierholzová nedávno sdělila, že místo pro jednoho astronauta v Sojuzu bude na plánovaný podzimní let stát více než 90 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy Kč).
.@NASA and @SpaceX have scrubbed today’s launch attempt of the #LaunchAmerica mission to the @Space_Station due to unfavorable weather conditions.
— NASA's Kennedy Space Center (@NASAKennedy) May 27, 2020
Next launch attempt will be at 3:22 p.m. ET on May 30, from Launch Complex 39A: https://t.co/QbAzUX70N3 pic.twitter.com/xDerXOgvAi