Článek
Zeměpisné souřadnice 41° 50' severní šířky a 49° 50' západní délky zapsané Woodem ukazující polohu ledové masy, taktéž i vzhled ledovce velmi se podobající nákresům od námořníků z Titaniku - to vše jasně naznačuje, že skutečně může jít o jeden a ten samý kus mořského ledu.
Vrak Titaniku se totiž v roce 1985 našel na souřadnicích 41° 43' 55" severní šířky a 49° 56' 45" západní délky, a to asi čtyři kilometry pod hladinou severního Atlantiku a 500 km od břehů kanadského Newfoundlandu.
Záhada potopení Titaniku není stále vysvětlena
Wood ledovec zachytil zhruba 40 hodin předtím, než se 14. dubna 1912 ve 23:40 srazil s Titanikem, který se pak ve 2:20 ráno potopil.
Jakmile dorazil do New Yorku, Wood nechal snímek vyvolat a poslal jej pradědečkovi spolu s dopisem, ve kterém uvedl, že to byl právě ledovec, který poslal ke dnu slavný Titanic. „...Etonian uhání před vichrem a ledovcem, který potopil Titanic,“ napsal mimo jiné.
Vyvolávací cena 12 000 liber
Historická černobílá fotografie, pořízená vlastně náhodou fotografickým nadšencem kapitánem Woodem, se tak opět objevila (dražila se i v roce 2012 v USA) 108 let po legendární katastrofě, která si tehdy vyžádala 1522 životů.
Dražit se má v sobotu 20. června v aukční síni Henry Aldridge & Son ve městě Devizes v britském hrabství Wiltshire, vyvolávací cena bude podle serveru The Daily Mail 12 tisíc liber (přes 350 tisíc korun).
Titanic se potopil v severním Atlantiku necelé tři hodiny po nárazu do ledovce. Jeho vrak objevil 3750 metrů pod hladinou americký oceánograf Robert Ballard v roce 1985. Od té doby z něj byla vyzvednuta řada cenných předmětů (některé jsou v muzeích, jiné v soukromých sbírkách), přičemž letos například odborníci usilují o to, aby mohli z rozpadajícího se parníku dostat i Marconiho telegraf.
Z rozpadajícího se Titaniku chtějí zachránit Marconiho telegraf
Samotná osobní i nákladní loď S.S. Etonian byla zlikvidována roku 1918 během první světové války německou ponorkou SM U-61.