Článek
„Základem je perfektní znalost angličtiny. Přicházejí k nám lidé z Ukrajiny, Bangladéše, Íránu, Indie nebo Jihoafrické republiky. Spektrum zastoupení států je velmi pestré,” uvedl Nebeský na třídenním Jihočeském rybářském veletrhu, který v pátek začal v Českých Budějovicích, kde má Jihočeská univerzita hlavní sídlo.
V současnosti studuje čtyřleté doktorandské obory přibližně pět desítek lidí. FROV se podle Nebeského v tomto studiu od jiných vysokých škol v republice liší. „U nás se věnuje pouze rybářství. Jinde to většinou mají v kombinaci ještě s jiným oborem ze zoologie,” vysvětlil.
I po konci studia na fakultě často zůstanou
Přestože studenti pocházejí z velké části ze zahraničí, stává se, že i po absolvování programu na fakultě zůstanou a dále se věnují vědecké práci.
„Není to nic neobvyklého. Stanou se z nich zaměstnanci fakulty a vydrží tu několik dalších let i po studiu,” dodal Nebeský.
Jihočeská univerzita pořádá školu češtiny pro cizince
Samotná FROV nabízí základní bakalářské a navazující magisterské obory. Zatímco tyto programy hodně studentů nedokončí, u doktorandů je to jiné.
„Přicházejí už cílevědomí lidé, navíc procházejí před přijetím náročným sítem. Škola si vybírá skutečně ty, u nichž je velký předpoklad, že doktorandské studium dokončí,” poznamenal Nebeský.
Fakulta propaguje své obory i na Jihočeských rybářských slavnostech. Návštěvníci na této akci vidí rybářské oblečení a vybavení do přírody, návnady, rybářské kajaky, pruty a čluny, ukázky filetování a zpracování ryb či prezentaci sportovního rybolovu. Program zahrnuje závod v rybolovné technice, zájemci si mohou i koupit živé sladkovodní ryby.