Hlavní obsah

Dočkáme se na Silvestra polární záře? Sluneční erupce vystřelila k Zemi oblak částic

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Na Slunci se v neděli odehrála série erupcí, z nichž nejméně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl naši planetu zasáhnout v průběhu silvestrovských večerních hodin. Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) předpovídá geomagnetickou bouři až třídy G3, tedy s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek.

Foto: Martin Čech

Polární záře nad Lukavcem u Pacova letos v říjnu

Článek

Podle posledních modelů NOAA i amerického vesmírného úřadu NASA se skutečně k Zemi blíží alespoň částečně plazmatický oblak z jedné či více nedělních erupcí.

Předpokládá se, že geomagnetická bouře může dosáhnout až třídy G3, tedy s možnou viditelností polárních září v našich zeměpisných šířkách, a to s pravděpodobností v úterý 31. prosince od druhé poloviny dne.

  • Zájemcům o pozorování polárních září lze doporučit sledovat aktuální údaje na tzv. aurorálních monitorech, a to na počítači např. SolarHam či SpaceWeatherLive, nebo na mobilní aplikaci Aurora Alerts.

„Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté - modelování slunečního větru je velmi komplikované. Zájemci by ale měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním a průběžně sledovat aurorální monitory,“ vysvětluje popularizátor astronomie a fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Silná polární záře kouzlila na obloze. Zachytili ji z Česka i z oběžné dráhy

Věda a školy

O tom, jak minimalizovat riziko, že polární záři propásneme, a jak správně ve výše zmíněných aurorálních aplikacích číst, natočili tuzemští odborníci letos nové video:

Řídit se podle předpovědí vydaných s větším předstihem na základě sluneční aktivity, tedy slunečních erupcí, může nadšencům přinést zklamání, ale pokud se záře nedočkáme, neznamená to, že by šlo o nějaký „planý poplach“ od astronomů.

Problém je podle Horálka v tom, že jakmile plazmatický oblak z erupce opustí Slunce, už je neviditelný a všechno další jsou jen výsledky pravděpodobností.

„Cílem vědců primárně není upozorňovat na polární záře, ty jsou vedlejší – výzkumníci se snaží modelovat plazma ze Slunce s potenciálním nebezpečím na pozemskou techniku. A tam je vždycky lepší čekat to silnější než to podcenit a potom řešit následky potenciálně nebezpečné geomagnetické bouře na Zemi,“ doplnil Horálek pro Novinky.

Co jsou sluneční erupce?

  • Jak připomíná web SpaceWeatherLive, sluneční erupce je obrovská exploze na povrchu našeho Slunce, ke které dochází, když se magnetické siločáry od slunečních skvrn zamotají a vybuchnou. Sluneční erupce je definována jako náhlá, rychlá a intenzivní změna jasu.
  • Sluneční erupce nastává, když se náhle uvolní magnetická energie, která se vytvořila ve sluneční atmosféře. Materiál se během několika minut zahřeje na mnoho milionů stupňů a záření je emitováno prakticky v celém elektromagnetickém spektru. Množství uvolněné energie odpovídá milionům jaderných bomb explodujících současně.

Sluneční erupce se často vyskytují, když je Slunce aktivní v letech kolem slunečního maxima. Dané erupce způsobují tzv. výron koronální hmoty (CME), která je ve skupenství plazmatu a skládá se hlavně z protonů a elektronů.

Většina erupcí se uskuteční kolem slunečních skvrn, kde se vyvine intenzivní magnetické pole z povrchu do koróny. Během erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země.

Tyto jevy, označované souhrnně jako sluneční bouře, sledují astronomové s obavami, jelikož mohou způsobovat geomagnetické bouře, čímž představují nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace nebo letecká doprava. Sluneční bouře nicméně rovněž způsobují populární polární záře.

FOTO: Říjen přál astronomickým jevům. Lidé mohli pozorovat polární záři, kometu a superúplněk

Věda a školy

Výběr článků

Načítám