Hlavní obsah

Dočkáme se na Silvestra polární záře? Sluneční erupce vystřelila k Zemi oblak částic

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Na Slunci se v neděli odehrála série erupcí, z nichž nejméně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl naši planetu zasáhnout v průběhu silvestrovských večerních hodin. Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) předpovídá geomagnetickou bouři až třídy G3, tedy s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek.

Foto: Martin Čech

Polární záře nad Lukavcem u Pacova letos v říjnu

Článek

Podle posledních modelů NOAA i amerického vesmírného úřadu NASA se skutečně k Zemi blíží alespoň částečně plazmatický oblak z jedné či více nedělních erupcí.

Předpokládá se, že geomagnetická bouře může dosáhnout až třídy G3, tedy s možnou viditelností polárních září v našich zeměpisných šířkách, a to s pravděpodobností v úterý 31. prosince od druhé poloviny dne.

  • Zájemcům o pozorování polárních září lze doporučit sledovat aktuální údaje na tzv. aurorálních monitorech, a to na počítači např. SolarHam či SpaceWeatherLive, nebo na mobilní aplikaci Aurora Alerts.

„Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté - modelování slunečního větru je velmi komplikované. Zájemci by ale měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním a průběžně sledovat aurorální monitory,“ vysvětluje popularizátor astronomie a fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

O tom, jak minimalizovat riziko, že polární záři propásneme, a jak správně ve výše zmíněných aurorálních aplikacích číst, natočili tuzemští odborníci letos nové video:

Řídit se podle předpovědí vydaných s větším předstihem na základě sluneční aktivity, tedy slunečních erupcí, může nadšencům přinést zklamání, ale pokud se záře nedočkáme, neznamená to, že by šlo o nějaký „planý poplach“ od astronomů.

Problém je podle Horálka v tom, že jakmile plazmatický oblak z erupce opustí Slunce, už je neviditelný a všechno další jsou jen výsledky pravděpodobností.

„Cílem vědců primárně není upozorňovat na polární záře, ty jsou vedlejší – výzkumníci se snaží modelovat plazma ze Slunce s potenciálním nebezpečím na pozemskou techniku. A tam je vždycky lepší čekat to silnější než to podcenit a potom řešit následky potenciálně nebezpečné geomagnetické bouře na Zemi,“ doplnil Horálek pro Novinky.

Co jsou sluneční erupce?

  • Jak připomíná web SpaceWeatherLive, sluneční erupce je obrovská exploze na povrchu našeho Slunce, ke které dochází, když se magnetické siločáry od slunečních skvrn zamotají a vybuchnou. Sluneční erupce je definována jako náhlá, rychlá a intenzivní změna jasu.
  • Sluneční erupce nastává, když se náhle uvolní magnetická energie, která se vytvořila ve sluneční atmosféře. Materiál se během několika minut zahřeje na mnoho milionů stupňů a záření je emitováno prakticky v celém elektromagnetickém spektru. Množství uvolněné energie odpovídá milionům jaderných bomb explodujících současně.

Sluneční erupce se často vyskytují, když je Slunce aktivní v letech kolem slunečního maxima. Dané erupce způsobují tzv. výron koronální hmoty (CME), která je ve skupenství plazmatu a skládá se hlavně z protonů a elektronů.

Většina erupcí se uskuteční kolem slunečních skvrn, kde se vyvine intenzivní magnetické pole z povrchu do koróny. Během erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země.

Tyto jevy, označované souhrnně jako sluneční bouře, sledují astronomové s obavami, jelikož mohou způsobovat geomagnetické bouře, čímž představují nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace nebo letecká doprava. Sluneční bouře nicméně rovněž způsobují populární polární záře.

Výběr článků

Načítám