Článek
Naposledy se patnáctičlenná skupina lidí z Hnutí Brontosaurus do CHKO Český les vypravila o víkendu. „Minulý rok jsme nechali na části louky odtěžit její svrchní část. Na obnažené půdě totiž semena vzácných masožravek lépe klíčí. Letos pokračujeme v další části lokality drobnějšími zásahy,“ nastínila Markéta Kašparová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Tučnice patří mezi silně ohrožené druhy a daří se jí zejména v jižních a západních Čechách. Jelikož se vyskytuje v lokalitách, jež jsou chudé na živiny, přilepšuje si lapáním hmyzu.
„Kořist chytá na vrchní stranu svých listů, která je pokryta lepkavými žláznatými chlupy a přisedlými žlázkami vylučujícími trávicí šťávu. Lepkavé kapičky slizu na listech lákají a zachycují především mušky, nymfy ploštic a mravence,“ popsala Kašparová. Kromě tučnice v oblasti roste také všivec polní, což je další silně ohrožený druh.
Dobrovolníci nejen upravovali terén, ale rovněž odstraňovali náletové dřeviny a mech, které uvedené rostliny vytlačují.
„Navázali jsme na loňskou dobrovolnickou akci v národní přírodní památce Na požárech, kde jsme dělali podobné zásahy při péči o jinou masožravku, a to rosnatku okrouhlolistou. Naše hnutí se snaží propojit dobrovolnickou práci mladých lidí se zážitky a zkušenostmi na celý život,“ vysvětlil Jakub Hájek z pražského Brontosaura.
Pojídají i malé obratlovce. V Olomouci jsou k vidění masožravé rostliny z celého světa
Doplnil, že každoročně kosí orchidejové louky, sází stromy, opravují hrady či obnovují mokřady. „Právě díky spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny se nám daří pomáhat na místech, kde to dává smysl,“ řekl Hájek.
Podle Kašparové počet masožravých rostlin v CHKO klesl loni ze stovek na pouhé desítky. „V Českém lese roste tučnice už jen na několika málo místech. Jedním z nich je právě rašelinná louka u Pavlova Studence v pásmu bývalé železné opony. Protože postupně zarůstá, snažíme se obnovit vhodné podmínky pro tento vzácný druh,“ dovysvětlila Kašparová.