Článek
Průzkum se konal v říjnu a listopadu na 48 vysokých a vyšších odborných školách, oznámila mluvčí DZS Lucie Durcová.
Podle jejích slov průzkum ukázal, že studium s běžnou výukou v zahraničí zahájilo 35 procent studentů, kteří se na tento semestr přihlásili do programu Erasmus. „Dalších 13 procent přihlášených vyjelo do zahraničí a zahájilo studium online. Desítky studentů zvolily možnost absolvovat zahraniční studium online z České republiky,” uvedla Durcová.
Zájem o Erasmus trvá, výjezdy zrušila jen desetina studentů
Celkem 17 procent studentů přijatých k výjezdu se rozhodlo přeložit jej na později, zrušení cesty zvolilo 35 procent z nich. „Rozhodnutí mobilitu nerealizovat učinili ve většině případů sami studenti. Případů, kdy byl příjem studentů přerušen ze strany zahraniční univerzity, bylo méně,” napsala mluvčí v tiskové zprávě.
Brexit hodil klacky pod nohy evropským studentům
Přibližně 3000 cizinců, kteří v tomto semestru přijeli na Erasmus do ČR, podle ní studovalo stejně jako čeští vysokoškoláci online. K dispozici měli cizinci ubytování na kolejích, většina z nich mohla podle Durcové vyžívat také například možnosti výpůjček z knihovny či individuální konzultace s přednášejícími.
Pokles počtu realizovaných výjezdů je podle ní patrný zejména u oborů, jejichž součástí je praktická výuka, kterou je obtížné nahradit online formou. „Jedná se například o některé umělecké obory nebo obory Univerzity obrany,” sdělila.
Při distanční výuce z ČR nárok na stipendium nevzniká
„Při studiu v zahraničí mají stejný nárok na stipendium ti, kdo studují on-line, jako ti, kdo mají standardní výuku,” uvedl vedoucí oddělení vysokoškolských mobilit DZS Roman Klepetko.
Při distanční výuce z ČR ale nárok na stipendium pro české studenty nevzniká.
„S možností distanční výuky při pobytu v zahraničí se počítá i v novém programovém období Erasmus, které začne s rokem 2021,” doplnila Durcová.
Rozprášená párty v pražském klubu byla jednou z mnoha
V uplynulých letech se podle údajů DZS zúčastnilo zahraničních pobytů a stáží každoročně kolem 8000 vysokoškolských studentů a dalších 2000 zaměstnanců vysokých škol. Od roku 1998 se do programu Erasmus zapojilo 315 tisíc Čechů. Kromě vysokoškoláků to byli například žáci středních i základních škol, učitelé, trenéři či řemeslníci.