Článek
Třiapadesát metrů vysoká raketa s dvojicí vojenských satelitů odstartovala z vesmírného střediska v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně ve středu v 19:00 místního času (ve čtvrtek 00:00 SELČ).
Raketa na oběžnou dráhu vynesla dva náklady: německý experimentální komunikační satelit Heinrich Hertz a francouzskou komunikační družici Syracuse 4B. „Pokud budou družice dopraveny na správnou oběžnou dráhu, připíše si Ariane 5 svůj 112. úspěšný start,“ avizoval specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
#Ariane5 touches the stars! 🌟 @DLR_SpaceAgency's Heinrich-Hertz-Satellit and SYRACUSE 4B are officially in orbit - that's the 117th and final A5 launch from @EuropeSpacePort, so from all of us @esa a big thank you to @Arianespace @ArianeGroup @CNES #SpaceTeamEurope #VA261🌎➡️🤩 https://t.co/Wzmv7szDjq
— ESA Space Transport (@ESA_transport) July 5, 2023
„Nosná raketa Ariane 5 ve všech svých verzích (tj. za celou historii „pětky") dopravila do kosmického prostoru 233 družic + 1 těleso na suborbitální dráhu. Šest zničených družic do statistik nezapočítávám,“ doplnil Václavík ve své sérii příspěvků na Twitteru.
Poslední start rakety Ariane 5 byl odložen na neurčito
Odklady posledního letu
Aktuální finální - celkově 117. - misi rakety z této rodiny nosičů původně Arianespace plánovala na polovinu června, kvůli technickým obtížím ji ale odložila. Znovu se tak stalo 4. července, tentokrát kvůli špatnému počasí.
Dnes skončila jedna éra evropských nosných raket. A tak stojí za to si ještě (mimo po startu uvedenou statistiku v předešlých příspěvcích) ukázat přehled všech startů nosných raket řady Ariane 5. Tmavší barva reprezentuje hmotnost užitečného nákladu, světlá barva adaptérů apod. pic.twitter.com/BCSLWKG6qC
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) July 6, 2023
Rakety Ariane 5 začaly létat do kosmu v roce 1996. Od té doby dostaly do vesmíru např. satelity evropského navigačního systému Galileo, vesmírný teleskop Jamese Webba či sondu Rosetta, která zkoumala kometu Čurjumov-Gerasimenko.
Letos v dubnu raketa Ariane 5 při předposlední misi vyslala sondu JUICE k největší planetě Sluneční soustavy Jupiteru.
Druhý pokus vyšel. Mise k ledovým měsícům planety Jupiter odstartovala
Rakety série Ariane 5 více než zdvojnásobily kapacitu svých předchůdkyň Ariane 4, pokud jde o hmotnost nákladu přepravovaného na oběžnou dráhu. Umožnily tak vynést na orbitu dva velké telekomunikační satelity najednou nebo vyslat velké a těžké náklady do hlubin vesmírného prostoru, uvádí Evropská kosmická agentura (ESA).
Nosná raketa Ariane 5 ECA+ byla při dnešním startu opatřena čtyřlístkem (první snimek). Jde o pokračování tradice, jakou jsme viděli u posledního letu nosné rakety z rodiny Ariane 4 (Ariane 44L 15. února 2003). pic.twitter.com/cd8LeNjPdc
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) July 6, 2023
Co se týká strojů ze série Ariane 6, první zkušební vzlet by se mohl podle agentury Reuters uskutečnit na konci roku, a to v závislosti na testech, které proběhnou v létě. Ovšem zahájení komerčního provozu je nakonec v plánu až na příští rok.
ESA úspěšně otestovala raketu Ariane 6. Nasadit ji chce do konce roku
„Detektiv temného vesmíru“. Mise Euclid o víkendu odstartovala, sonda žije
Může se vám hodit na Firmy.cz: Česká kosmická kancelář o.p.s., České vysoké učení technické v Praze