Článek
Feringa přijede do české metropole na dvoudenní pracovní setkání věnované molekulárním rotorům. Kromě něj se ho zúčastní i další světoví chemici.
O den později, 30. března, bude na Fakultě elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí přednášet slavný Michael Bowling o tom, jak umělá inteligence poprvé porazila profesionální pokerové hráče.
Nizozemský chemik Feringa získal loni Nobelovu cenu spolu s Francouzem Jeanem-Pierre Sauvagem a Britem Fraserem Stoddartem za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul. [celá zpráva]
Molekulární stroje i umělá inteligence
Konferenci organizují čeští chemici Jiří Kaleta z ÚOCHB a Josef Michl z Coloradské univerzity v USA, který s nobelisty spolupracuje.
„Molekulární stroje jsou stále ještě v úplných počátcích a nečekejte, že si je už brzo budete v supermarketech kupovat. Zatím se pracuje pouze na zcela fundamentálních problémech a použití, jestli jednou bude, se dostaví až po mnoha letech," řekl Michl, který je jedním nejcitovanějších vědců českého původu.
Naopak Michael Bowling z Albertské univerzity v Kanadě je světově proslulým odborníkem na umělou inteligenci. Věnuje se strojovému učení a výpočetní teorii her.
V Kanadě vede univerzitní skupinu počítačového pokeru. Ve spolupráci s českými vědci nedávno vyvinul nový počítačový program, který poprvé porazil profesionální hráče pokeru.