Článek
Žabčické zařízení je jednou z největších zemědělských firem na Moravě. Poprvé by chtěli zemědělci využít senzor na žacích lištách svých strojů při druhé senoseči, která se uskuteční již v nadcházejících dnech.
Senzorická lišta odhalí mládě s předstihem a zařízení pak varuje řidiče
Vedení podniku doufá, že kombinace moderní techniky, dronů a psů zcela zabrání úhynu mláďat srn, divokých prasat, zajíců nebo bažantů při polních pracích.
Lišta odhalí srnče a zastaví stroj
Když se k mláděti ukrytému na poli přiblíží žací stroj, instinktivně se přitiskne k zemi tak, že jej z pohledu řidiče není vidět, zatímco dospělý kus z místa uteče.
Ke starým věcem se lidé v Česku chovají nešetrně, zcela zbytečně je vyhazují do odpadků
„Senzorická lišta odhalí mládě s předstihem a zařízení pak varuje řidiče, že se před ním něco nachází. Senzor stroj přímo zastaví, lištu přizvedne nebo dá akustický či optický signál řidiči,“ popsal Doležal.
Do loňského roku se na pozemcích žabčického zemědělského podniku využívali k odhánění divoké zvěře z polí jen myslivci s jejich psy. Uhynulých mláďat bylo sice málo, přesto podnik nově přijímá taková opatření, aby byly ztráty na divokých zvířatech v budoucnu trvale nula.
Před sečením vypouštějí drony
Užitečným pomocníkem je dron. „Bezpilotní letouny každé ráno prolétnou nad pozemkem a pomocí termokamer máme přehled, jestli divoká zvěř v porostu je. Letos jsme zatím zachránili osm srnčat. Pilot označí místo, kde srnče leží, abychom jej vynesli v rukavicích v balu trávy mimo sečený porost, kde si ho dospělá srna najde,“ vysvětlil ředitel podniku.
Další testovanou novinkou jsou speciálně cvičení psi - maďarští ohaři, kteří prohledávají pole před sečením. Když narazí na zvěř, signalizují to psovodovi, nepřibližují se k ní a nechají psovoda, aby se o mláďata ihned postaral. I zkušenosti se psem jsou podle odborníků dobré.
Celá seč trvá jeden až dva týdny, koná se minimálně dvakrát, někdy ale i čtyřikrát ročně.