Článek
V Česku je podle statistik ministerstva školství 5398 mateřských škol, do kterých chodí 364 491 dětí. K předškolním zařízením registrovaným ve školském rejstříku patří i lesní školky, které vzdělávají děti především venku a nemají zázemí v budově.
Pokud takové zařízení není ve školském rejstříku, nazývá se lesním klubem. Na rozdíl od lesních mateřských škol nedostávají kluby pravidelné příspěvky od státu a děti v nich nemohou plnit povinný rok předškolní docházky. Obvykle pak jde o komunitní neziskový projekt.
Množství dětí v lesních předškolních zařízeních odpovídá zhruba jednomu procentu všech dětí v mateřských školách
Do lesních mateřských škol chodí podle asociace 42 procent dětí, které docházejí do lesních školek nebo klubů.
Lesní školky, které se zapojily do průzkumu, navštěvuje podle asociace 255 dětí mladších tří let, což je o asi 31 procent více než v předchozím roce. Celkový počet předškoláků, tedy zhruba pětiletých až šestiletých dětí, je podle asociace 818, přičemž v registrovaných školkách se jejich počet zvýšil o 2,7 procenta. Množství dětí v lesních předškolních zařízeních odpovídá zhruba jednomu procentu všech dětí v mateřských školách.
O skupiny dětí v lesních zařízeních pečují většinou dva dospělí, v jedné bývá 16 dětí. Jeden přítomný pracovník musí být podle Dvořákové kvalifikovaným pedagogem, druhý má mít kvalifikaci aspoň jako chůva.
V registrovaných lesních školkách je ze zákona povinný pětidenní provoz, nabízí ho ale i více než 55 procent lesních klubů. Nejvíce lesních školek se nachází ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde je jich 29, dalších 26 je v Praze a 14 v Moravskoslezském kraji. V ostatních regionech je jich méně než 10, nejméně v krajích Ústeckém a Karlovarském, po třech v každém z nich.
První lesní školka vznikla před 70 lety v Dánsku
Poplatek za školku se liší podle regionu, nejvyšší poplatky jsou v Praze, nejnižší na Vysočině. Průměrná cena za pětidenní docházku v registrované školce je podle asociace 6362 korun za měsíc. V lesních klubech zaplatí rodiče za pětidenní docházku dítěte průměrně 6939 korun měsíčně.
Výjimku tvoří podle asociace obecní registrované lesní školky, ale i lesní třídy či jinak podpořené lesní mateřské školy, kde se takzvané školkovné pohybuje mezi 400 až 900 korunami.
Tuzemská Asociace lesních mateřských škol funguje od roku 2010 a aktuálně má 180 členů.
První lesní mateřská škola vznikla v roce 1954 v Dánsku a od té doby se podobná zařízení rozšířila do různých zemí po světě.