Článek
Alpy nyní disponují zhruba čtyřmi tisícovkami známých ledovců, a to i kolem populárních lyžařských středisek, jako je např. Zermatt ve Švýcarsku s ledovcem na hoře Klein Matterhorn či Tignes ve Francii s ledovcem Le Grande Motte.
Nové výzkumy ale naznačují, že prakticky všechny ledovce při těchto střediscích mohou v následujících desetiletích nakonec téměř zcela zmizet. Zkáza hrozí i třeba rakouskému ledovci Hintertux v Zillertalských Alpách.
Změny klimatu, pokud budou stávajícím způsobem pokračovat, by rovněž podle vědců ovlivnily odtok a skladování vody, stejně jako alpské ekosystémy.
Už do roku 2050 by mohly zaniknout téměř všechny alpské ledovce nacházející se v menší nadmořské výšce než 3500 metrů.
Studie velšské univerzity v rámci projektu „Change“ dotovaného Evropskou unií pokrývá celý region evropských Alp a je založena na 200 letech klimatických záznamů a předpovědí pokrývajících roky 1901 až 2100.
Klimatologové a další odborníci taktéž modelovali tzv. environmentální výškovou změnu střední sněžné čáry (Equilibrium line altitude – ELA) údolních ledovců napříč Alpami. Jedná se o nadmořskou výšku, kde je množství sněhu a ledu, které se hromadí, stejné jako množství, které během jednoho roku roztaje.
To vše pomohlo vědcům předpovědět pravděpodobnou reakci ledovců na změnu klimatu, která podle jejich očekávání bude „rychlá a vysoce variabilní“.
Budoucí problémy s pitnou vodu
Podle profesora Neila Glassera z Aberystwythské univerzity je ústup ledových mas skutečně velice rychlý. „Pokud takovéto vzorce uvidíme i na globální bázi, tak onen úbytek horských ledovců bude mít nakonec důsledky pro vzestup hladiny moří,“ dodal pro BBC.
Ledovce tají podle nejhoršího scénáře. Studie varuje před zvedáním hladiny oceánů
„Změny klimatu přinesou větší změny, ale toto dramatické mizení ledovců z Alp je jedním z nejbezprostřednějších a nejviditelnějších účinků,“ pokračoval Glasser. V oblastech největšího evropského pohoří to bude v důsledku mít negativní dopad na zdroje pitné vody pro obyvatelstvo, rovněž na systémy zavlažování a obecně pěstování plodin.
Nedostatek pitné vody bude mít do 30 let 3,2 miliardy lidí, varuje OSN
Výzkum dále určil, že už do roku 2050 by mohly zaniknout téměř všechny alpské ledovce nacházející se v menší nadmořské výšce než 3500 metrů.