Hlavní obsah

Do Erasmu+ se mohou nově zapojit kraje a získat podporu pro školy

Praha

Do mezinárodní výměny s evropským stipendijním programem Erasmus+ se mohou nově zapojit kraje jako celek. Školy, které kraj zřizuje, tak mohou získat podporu z programu na období do roku 2027. Cílem má být finanční jistota, lepší plánování a snadnější zapojení menších škol. Novinářům to v úterý sdělil ředitel pražského Domu zahraniční spolupráce (DZS) Michal Uhl.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Erasmus začal fungovat v roce 1987, Česko se do něj zapojilo od roku 1998. Jedná se o největší evropský program ve vzdělávání. V současnosti je otevřen nejen vysokoškolákům, ale i žákům středních a základních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo i sportovním trenérům.

„Novinka v tomto programovém období je, že instituce, tedy školy, se mohou spojit dohromady a vytvořit takzvané konsorcium, které může vést kraj, který školy sdružuje. Může zažádat o akreditaci, která garantuje finanční prostředky každoročně na programové období, to je do roku 2027,“ řekl Uhl.

Nejedná se tedy o krátkodobou žádost na jednotlivý projekt, škole to umožní čerpat peníze více let.

Sněmovna podpořila nová zákonná pravidla studia a hodnocení pro doktorandy

Věda a školy

Školám to podle Uhla přináší stabilitu a možnost lepšího plánování, takže se budou moci zapojit i ty, které se dosud programu neúčastnily. Jde podle něj například o průmyslové a další odborné školy. Předpokládá, že po roce 2027 se nové nastavení prodlouží na dalších sedm let.

Pomoc i pro děti ze znevýhodněného prostředí

Jedním z prvních regionů, který získal akreditované konsorcium, je Královéhradecký kraj.

„Máme jedinečnou příležitost nabídnout kterémukoli žákovi či žákyni zkušenost, která jim může změnit život. Chceme usnadnit školám účast v mezinárodním vzdělávání a umožnit dětem ze znevýhodněného nebo nemotivovaného prostředí, které se svými rodinami nemohou cestovat a nemají snadný přístup k cizím jazykům, zapojit se,“ uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Arnošt Štěpánek (Piráti).

Díky programům Erasmu se podle Štěpánka studentům nabízejí kromě rozvoje cizího jazyka také nové zkušenosti a pochopení života v zahraničí. Žáci se pak např. nemusí bát získat práci jinde ve světě. Učitelé pak podle něj mohou získat nové dovednosti pro práci v českých školách.

Studenti v EU by mohli do budoucna získávat evropský titul

Věda a školy

Původně program podle Uhla fungoval tak, že si každá škola žádala o podporu projektu na mezinárodní spolupráci jednotlivě. To je podle něj stále možné, ale nově je v programu i garance financování na delší dobu a možnost, aby jedna větší instituce zažádala o podporu projektu i za menší školy.

Erasmus byl původně zaměřený jen na vysokoškoláky a spolupracovalo v něm 11 zemí. V nové podobě s označením Erasmus+ funguje od roku 2014, kdy se otevřel pro víc skupin účastníků a mohou ho využít všechny sektory vzdělávání. Kromě států EU mohou zájemci s Erasmem nyní vyjet i do dalších zemí světa.

Ze zahraničí zavítalo do Česka díky tomuto programu od roku 1998 do loňska 450 tisíc lidí. Letos Česko získá na program podle Uhla od EU zhruba 2,3 miliardy korun.

Do zahraničí na Erasmus vyjelo za 25 let přes 410 tisíc Čechů

Věda a školy

Anglické školství je modernější, v Česku se zase lépe učí cizí jazyky, hodnotí dívka z Havířova

Věda a školy

Výběr článků

Načítám