Hlavní obsah

Do brněnské nemocnice u svaté Anny se po letech vrátily robotické operace

4:40
4:40

Poslechněte si tento článek

Brno

Mají klouby a paže ohebnější než lidské ruce, ovšem bez lidí se neobejdou. Řeč je o robotech, které se v chirurgii objevují stále častěji a jejichž výhody jsou nesporné. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) je od roku 2005 spolu s pražskou nemocnicí Na Homolce jedním z prvních tuzemských pracovišť provozujících robotickou chirurgii. Po několikaleté pauze se díky nákupu operačního systému Da Vinci Xi robotický program do nemocnice vrátil.

Foto: Miroslav Homola, Novinky

Urolog Igor Dolan při komentování on-line přenášené operace

Článek

„Po nezbytném proškolení týmu operatérů proběhla první operace v květnu roku 2006 a do roku 2013 se uskutečnilo bezmála šest set operací. Loňský nákup nejmodernějšího robotického systému dostupného na evropském trhu – Da Vinci Xi – umožňuje mimořádně přesnou chirurgickou práci, čímž snižuje riziko chyb a poškození okolních tkání, například v důsledku třesu rukou,“ informoval při přímém přenosu operace, při níž byl odstraněn nádor na ledvině, urolog Igor Dolan.

„Výrazně k tomu přispívá také 3D zobrazení operačního pole, které lékařům při až desetinásobném zvětšení usnadňuje orientaci v operované oblasti. Díky flexibilním robotickým nástrojům se navíc chirurgové snadněji dostanou i k obtížně přístupným místům,“ pokračoval.

Foto: Miroslav Homola, Novinky

Detail pracovního pole v okamžiku, kdy robotická ramena vedená chirurgem odstraňují nádor z ledviny.

Jak Dolan popsal, hlavní operatér ovládá operační konzoli, tedy sedí v povzdálí, a operační ramena robota řídí pomocí joysticků a pedálů. U pacienta po celou dobu výkonu pak stojí chirurg asistent, který dohlíží na průběh operace a pomocí asistentského portu operujícímu lékaři pomáhá například s odběrem odoperované tkáně, odsáváním krve nebo čištěním kamery.

Chirurgům na onkologii pomůže nový robot. Při zákroku se mu „ruka“ nezatřese

Věda a školy

Dlouhé operace vyžadují střídání

„Robotický trénink začíná až poté, co se chirurg naučí dělat operace klasicky. Pak samozřejmě platí známé ,opakování je matka moudrosti‘,“ řekl Novinkám bezprostředně po odstranění zhoubného nádoru na ledvině chirurg a primář urologické kliniky FNUSA Petr Filipenský s tím, že poměr robotických operací záleží vždy na diagnóze. Konkrétně v Brně se za loňský rok provedlo zhruba šedesát resekcí ledvin (vyříznutí části orgánů) a z tohoto počtu bylo téměř pětaosmdesát procent provedeno roboticky.

Zákrok, který Filipenský provedl se svým týmem a který byl přenášen s komentářem do nemocniční posluchárny, byl rychlý, ale ne jednoduchý.

„Ano, byl to poměrně rychlý výkon, který šel dobře, byť anatomie pacientky nebyla úplně příznivá, šlo o starší dámu. Především preparace cévy byla náročnější,“ přiblížil po více než půlhodinové práci operatér.

Naděje na léčbu rakoviny: Izraelci identifikovali protein, kvůli kterému se tělo nemůže bránit nádorům

Věda a školy

Jak doplnil, nejdelší operace, které se roboticky provádějí, jsou náhrady močového měchýře. Záleží při nich na zručnosti operatéra a týmu, který se za konzolami střídá.

„Takové operace trvají, když to jde dobře, čtyři hodiny. Když to jde hůř, je to šest i více hodin. A to už se musí operatéři střídat. Zjednodušeně řečeno je to stejné, jako když se díváte šest hodin do mikroskopu, a ještě při tom musíte něco dělat,“ vysvětlil pro Novinky Filipenský.

Výhody robota jsou nesporné

Podle primářových slov umožňuje robotický výkon provádět mnohem rozsáhlejší resekce než dovolují klasické výkony. „V tomto případě to znamenalo, že nádor mohl být z ledviny odstraněn, a ledvina přitom zůstala zachována,“ popsal Filipenský s tím, že v případě klasické operace by pacientka o ledvinu pravděpodobně přišla.

Vědci vytvořili stabilnější sloučeniny, než jsou současné látky pro léčbu nádorů

Věda a školy

Roboticky vedený zákrok má i další výhody: nižší riziko infekcí a krvácení, rychlejší a snazší rekonvalescenci a zároveň menší jizvy.

„Díky této modernizaci můžeme pacientům nabízet lepší a funkčnější výsledky při kratší hospitalizaci, tedy rychlejší návrat do plnohodnotného života. Efektivnější způsob léčby je výhodný také pro provoz nemocnice,“ doplnil ředitel brněnské nemocnice Vlastimil Vajdák. Využití robotického operačního systému totiž umožňuje i nižší vytížení personálu – zatímco u klasické nebo laparoskopické operace je potřeba tří chirurgů, s robotem mohou operovat už dva lékaři.

Na ČVUT vyvinuli algoritmus, který umožní bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi

Věda a školy

Výběr článků

Načítám