Hlavní obsah

Divocí koně už u Milovic zdomácněli, žijí tu deset let

3:49
3:49

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Po středočeských pastvinách už se deset let prohánějí divocí koně dovezení z Anglie. Koně se tu velmi rychle zabydleli a takříkajíc zdomácněli ve dvou částech rezervace mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Od ledna 2015, kdy sem ve speciálním nákladním vozu na lodi přes kanál La Manche dorazila první skupinka, se stádo pořádně rozrostlo.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Příjezd prvního stáda divokých koní z Anglie do Milovic v lednu 2015

Článek

Navíc ke koním záhy přibyli zubři z Polska a zpětně vyšlechtění pratuři z Nizozemska, takže se tu spokojeně pase více než stovka zvířat.

Rezervace na bývalém zpustošeném vojenském cvičišti se stala cennou lokalitou a cílem biologů. Rezervace se za deset let existence zvětšila z původních 40 hektarů na současných 350 hektarů.

„Projekt byl původně zaměřený především na obnovu a záchranu biologické rozmanitosti zrušeného vojenského újezdu. Postupně se ale stal i významným nástrojem ochrany klimatu a obnovy půdy. Navíc se lokalita stala oblíbeným cílem turistů z celé České republiky i ze zahraničí,“ zhodnotil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci ve spolupráci s vědci založila.

Sýčci se vracejí. Po letech se konečně zvyšuje jejich počet na jihu Moravy

Věda a školy

Základem zdejšího stáda bylo čtrnáct divokých koní z anglického Exmooru. Stejně jako si zvířata musela zvykat na zdejší nové podmínky, museli si i místní obyvatelé zvykat na pravidla, jak se k novým tvorům v rezervaci chovat.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

V rezervaci poblíž Milovic na dohled od tamních domů žijí zpětně vyšlechtění pratuři.

Zpočátku se totiž lidé snažili zvířatům přilepšovat donášenými potravinami, což některé koně málem zabilo.

Ke čtrnácti klisnám se po čase přidal hřebec a stádo se začalo rozrůstat. Po pár letech už se stalo základnou chovu divokých koní pro další rezervace v republice i v zahraničí.

Vrátil se dudek i modrásci

Ke koním se záhy přidali zmínění pratuři a zubři. Všichni tito velcí kopytníci se postarali o přerod zdejší vojskem poničené krajiny v biology oceňovanou lokalitu, kam se začaly vracet i vzácné druhy rostlin a živočichů. Objevil se modrásek hořcový, je zde dudek chocholatý, vlha pestrá, listonozi a žábronožky.

Oblast Milovic po sovětské armádě je porodnicí zvířat pro další rezervace

Koktejl

Před dvěma lety se milovická rezervace stala jediným místem na světě, kde vědci zjistili přítomnost vzácného druhu perloočky nazvané hrotnatka neočekávaná.

Z rostlin udělal vědcům radost například vzácný hořec křížkatý. Namísto původně převládajících tří druhů expanzivních trav vědci v rezervaci po několika letech napočítali více než 111 druhů květin.

„Jako biolog bych čekal, že tyto procesy budou trvat desetiletí. Ale už během jednotek let jsou pozitivní změny natolik viditelné, že jsou rozpoznatelné pouhým pohledem. A potvrzují je i výsledky biologického monitoringu,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Do rezervace přibyli také zubři dovezení z polského pralesa.

Rezervace postupně získala několik českých, evropských i světových ocenění. Byla první a je dodnes největší rezervací velkých kopytníků v České republice.

Díky milovické rezervaci zároveň vzniklo v Česku největší stádo divokých koní v Evropě mimo Velkou Británii. Milovice se zároveň staly prvním místem na světě, kde se divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři objevili v rámci jedné rezervace.

Milovický projekt inspiroval řadu dalších lokalit v Česku. V současné době velcí kopytníci obnovují přírodu v celkem 15 rezervacích od Aše po Znojmo na celkové ploše 700 hektarů.

Ruští vojáci zdecimovali v národním parku na Ukrajině stádo zubrů. Česko ho pomůže obnovit

Domácí

Výběr článků

Načítám