Článek
Zhruba šest metrů dlouhý, býložravý centrosaurus žil v období křídy. Hlavu mu zdobil dlouhý roh a kostěný límec, podobně jako například známějšímu triceratopsovi.
Na jeho lýtkové kosti však vyrostl „nádor větší než jablko”, jak uvádí paleontolog David Evans z Královského ontarijského muzea v Torontu, který se na studii publikované v odborném časopise Lancet Oncology podílel.
Konkrétně šlo o tzv. osteosarkom, tedy maligní (zhoubný) nádor patřící mezi primární kostní nádory. Vědci na to přišli díky speciálnímu skenování fosilie s vysokým rozlišením.
„Je to poprvé, kdy byl u vzorku dinosaurů diagnostikován osteosarkom - či jakýkoli zhoubný nádor,” cituje Reuters Sepera Ekhtiariho z McMaster University v kanadském Ontariu.
Did you know dinosaurs got cancer, too? Researchers discover that a centrosaur suffered osteosarcoma, an aggressive bone cancer that affects humans to this day. | @Dinosaur_MD @crowthrm @DavidEvans_ROM @GRWohl https://t.co/l9s9503Qd8
— McMaster University (@McMasterU) August 4, 2020
„Tento významný nález dokazuje, že dinosaury nezávisle na tom, jak velcí nebo mohutní se zdají, trápila řada stejných nemocí, které nalezneme u dnešních zvířat nebo u lidí, včetně rakoviny. Dinosauři nám připadají jako mýtické nestvůry, ale byla to skutečná zvířata, která stíhala ošklivá zranění a onemocnění,” doplnil k tomu Evans.
Zabila jej spíše přírodní katastrofa
Příčinou úmrtí pradávného plaza však pravděpodobně nebyla rakovina. Jeho tělo paleontologové objevili společně s pozůstatky stovky dalších centrosaurů, což naznačuje, že uhynul následkem přírodní katastrofy, jako například při záplavách.
„Nádor sice tomuto jedinci mohl snížit pohyblivost, před útoky velkých predátorů ho však chránilo právě stádo,” domnívá se Evans.