Článek
Automobilky půjčují auta přes mobily, banky stojí za P2P (lidé lidem) platformami na půjčování peněz (v Česku třeba PPF a Zonky). Stále více firem nachází v tomto „průmyslu inovací“ cestu, jak se nové realitě přizpůsobit.
Omezený pracovní trh
„V posledních letech vidíme, že Česko se dobře adaptovalo na digitální ekonomiku. Velké mezinárodní firmy k nám stěhují svá výzkumná centra a i české nápady mají mezinárodní ohlas,“ říká Martin Pejša, zakladatel společnosti Creative Dock, která pro české i mezinárodní firmy vytváří inovace.
Problém je však podle něj v tom, že náš pracovní trh je omezený a je obtížné najít schopné a pracovité lidi.
Růst poptávky
V roce 2015 vytvořila digitální ekonomika 4,2 procenta celosvětového HDP. Po celém světě dávala práci 17 miliónům lidí a nepřímo podpořila dalších 15 miliónů pracovních míst v ostatních hospodářských oborech. Předpokládá se, že počet lidí zaměstnaných v digitální ekonomice celosvětově v následujících letech ještě dále vzroste.
V USA například očekávají, že v následujících deseti letech vzroste poptávka po softwarových vývojářích zhruba o jednu čtvrtinu. Podobný nárůst poptávky se očekává také po databázových administrátorech. Tento trend souvisí zejména s potřebou analyzovat stále rostoucí množství dat.
Také české firmy chtějí podle Pejši přicházet na trh s inovacemi, které jim pomohou držet krok se současným rozvojem digitálních řešení. Proto bude nadále vzrůstat poptávka po lidech schopných tato inovativní řešení uvádět na trh.
Rozhodně ale nemá jít pouze o lidi z oblasti IT vývoje. Práci v tomto slibném odvětví budoucnosti najdou také odborníci na marketing, na tvorbu obsahu nebo na analýzu velkých dat.