Článek
Porotu tvoří přední čeští vědci a akademičtí pracovníci. Cenu Futura, která se uděluje za zlepšovací návrhy a vynálezy či inovace, získal Jakub Dokulil z Brna. Dokázal vylepšit koherencí řízený holografický mikroskop, který umožňuje pozorovat biologické děje trvající i několik hodin.
Cenu Česká hlava obdrží egyptolog Bárta
„Vlivem okolního prostředí dochází k rozostření pozorovaného vzorku. Navrhl jsem řešení, jak zjistit, že se vzorek odchýlí z roviny zaostření a zároveň ho vrátí do požadované polohy,” vysvětlil Dokulil.
Sonda do atmosféry
Cenu Ingenium dostal Jakub Dvořák z Prahy za to, že sestrojil a vypustil do stratosféry sondu. Vybavil ji vlastními přístroji, které měřily teplotu, výšku a radiaci a také měla kameru pro záznam videa. Všechny přístroje pečlivě testoval na zemském povrchu, zda jsou schopné fungovat ve výšce 35 kilometrů.
Tibor Malinský z Hradce Králové získal cenu Genus za přírodní vědy. Pracoval na syntéze azaftalocyaninů, flourescenčních látek a jejich supramolekulárních interakcí.
Jediná dívka
Jediná letos oceněná dívka Nikola Svobodová z Pelhřimova získala cenu Sanitas. „Cílem mé práce bylo zjistit mechanismus, jakým se DNA opravné proteiny podílejí na vzniku a dalším rozvoji nádoru,” přiblížila Svobodová.
Cenu Universum získali dva studenti. Matěj Doležálek z Humpolce se zabýval matematickou teorií čísel a kvadratickými formami. Vojtěch Dienstbier z Olomouce, kterého od dětství baví astronomie, objevil a popsal novou pulsující hvězdu.
Ve společenských vědách, v nichž se uděluje cena Merkur, uspěl Jan Rus z Trutnova.
Rus se zabýval vnímáním britského básníka Alfreda Tennysona v českém prostředí. Tennyson žil v 19. století a jeho díla překládali i čeští básníci Jaroslav Vrchlický a Josef Václav Sládek.
Poslední mimořádnou cenu Veolia za ochranu životního prostředí získali Jakub Vácha ze Soběslavi a Šimon Zeman z Prahy za výzkum bezobratlých živočichů v ekosystému pískoven.