Článek
Ve sporu jde o novelu školského zákona, která kromě povinného předškolního vzdělávání v posledním roce docházky do mateřské školy předpokládá i vznik spádových obvodů, jež garantují lokální příslušnost dítěte ke škole. Zatím však jde o záměr, který by se uskutečnil jen v případě přijetí novely školského zákona v navrhované podobě.
Spádové obvody nechtějí povinně
„Cílem je dosáhnout změny neakceptovatelných paragrafů buď přímo u ministerstva školství, nebo v Poslanecké sněmovně,” uvedl Král. Koalice požaduje buď úplné vypuštění spádových obvodů pro MŠ z novely zákona, nebo jejich ustavení jen jako dobrovolných.
Liberec obeslal s žádostí o podporu všech 26 statutárních měst, do koalice se přidaly Olomouc, Hradec Králové, Teplice, Zlín, Most, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Frýdek-Místek a Praha. Zapojení hlavního města považuje náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr (Změna pro Liberec) za klíčové.
„Celkem totiž koalice už pokrývá aglomeraci s takřka dvěma milióny obyvatel. Průvodní dopis i odpovědi z měst jsem již zaslal na ministerstvo, jehož vedení jsem to minulý týden avizoval,” řekl Langr. Ministerstvo školství si podle něj do začátku ledna vzalo čas na zapracování připomínek.
U mateřských škol je to jiné než u základních
Langr dodal, že Liberec se s ostatními městy v koalici shoduje v tom, že spádové obvody MŠ jsou rizikové a narušují dosavadní systém předškolního vzdělávání. Podle něj mají spádové oblasti logiku u základních škol.
„U výběru mateřské školy ale fungují jiné principy - blízkost zaměstnání rodičů, pestrost vzdělávacích programů, rodinná atmosféra. Povinné spády ale dosavadní svobodnou rodičovskou volbu školy omezí, mohou destruovat i malá rodinná zařízení,” řekl Langr.
Zapomnělo se na města
Pokud by spádové obvody byly povinné, Liberec by musel školky administrativně sloučit do větších celků, což už nyní vyvolává velké obavy u rodičů i pracovníků školek. „Často se nyní potýkám s tím, že mi lidé volají a píšou ohledně tohoto připravovaného záměru,” uvedl nedávno liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO).
Ve stotisícovém městě převažují malé rodinné školky se dvěma či třemi třídami, z 31 jich je takových 16. Síť školek je navíc po městě rozmístěna velmi nepravidelně. Třeba v Radčicích nemají ani jednu, naopak v okolí Husovy ulice jich je pět.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) při návštěvě Liberce na konci listopadu uvedla, že vytvoření spádových obvodů podporují menší obce a města členěná na obvody. „Nicméně se ukazuje, že se trochu zapomnělo na města, která takto členěna nejsou,” řekla tehdy. „Jsem ráda, že se na to upozornilo. Tuto záležitost vezmu v potaz," dodala.