Článek
Americká Národní vědecká nadace (NSF), která observatoř spoluprovozuje, se už během listopadu rozhodla po vyhodnocení situace vyřadit celý kolos z provozu.
The Arecibo Observatory Platform Has Collapsed - https://t.co/6P0rPOYgj9 Article by @Nancy_A, images courtesy @DeborahTiempo pic.twitter.com/gEEXalDki8
— Universe Today (@universetoday) December 1, 2020
Takto observatoř vypadá po rozpadu radioteleskopu.
V srpnu se totiž přetrhlo pomocné ukotvovací lano, spadlo na disk o průměru 305 metrů a vytvořilo v něm 30 metrů dlouhou trhlinu. Poškodila se i plošina visící nad talířem. Začátkem listopadu se pak přetrhlo jedno z hlavních lan, která poutala plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.
Obřímu radioteleskopu v Portoriku hrozí zřícení. Bude vyřazen z provozu
Nenávratné zkáze radioteleskopu a zavření observatoře se sice snažili zabránit inženýři, kteří se pokoušeli plošinu stabilizovat. To se však uspokojivým způsobem nepodařilo. Přezkoumání technických parametrů zjistilo, že poškození observatoře Arecibo nelze stabilizovat bez rizika pro stavební dělníky a zaměstnance, uvedla americká nezávislá vládní agentura NSF na webu.
Radioteleskop přežil řádění hurikánů i zemětřesení
Několik zapojených strojírenských firem vyhodnotilo, že konstrukci hrozí katastrofa a její lana již nemusí být schopna nést zátěž, na kterou byla navržena. I v případě budoucích oprav inženýři zjistili, že by disk s nosnými věžemi okolo mohl mít i nadále potíže se stabilitou. A nyní se tedy ukázalo, že veškeré obavy byly více než oprávněné.
Radioteleskop přitom za 57 let své existence vydržel řádění hurikánů, působení tropické vlhkosti i řadu zemětřesení, připomíná agentura AP.
Imágenes históricas del colapso total del @NAICobservatory. Sobre 30 fotos aquí: https://t.co/t0cd7ZtbJB
— Juan R. Costa (@NotiJuan) December 1, 2020
Fotos: @NotiJuan / @noticel. pic.twitter.com/xp6SbwNq8I
Nepohyblivý aparát byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací.
Na Zemi dorazil záhadný signál. Pochází od hvězdy Ross 128
Američtí astronomové Russel Hulse a Joseph Taylor s pomocí tohoto radioteleskopu v roce 1974 objevili nový typ pulsaru (rotující neutronové hvězdy, která vyzařuje elektromagnetické záření - pozn. red.), za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.
Šok pro odbornou komunitu
V srpnu, kdy byl teleskop poškozen, jej využívalo asi 250 vědců. Jeho zkáza mnoho odborníků šokovala a badatelé z celého světa vyzývali americké představitele, aby se proti rozhodnutí NSF postavili.
Keplerův vesmírný dalekohled dosloužil. Došlo mu palivo
„Je to velká ztráta. Byla to kapitola mého života,” uvedla kupříkladu Carmen Pantojaová, astronomka působící na Portorické univerzitě. Radioteleskop využila k výzkumu během své doktorandské práce.