Článek
Muzeum Moesgaard v prohlášení sdělilo, že náramky objevil letos na jaře 22letý Gustav Bruunsgaard, když oblast, kde stávala vikinská osada, prohledával s pomocí detektoru kovu a rýče.
„Nález podporuje názor, že Aarhus byl centrem vikinského světa,“ řekl historik Kasper H. Andersen, který v muzeu zaměřeném na archeologii a etnografii pracuje.
SØLVSKAT FRA VIKINGETIDEN FUNDET VED AARHUS ✨SØLVSKAT FRA VIKINGETIDEN FUNDET VED AARHUS ✨ I foråret 2024 ved Elsted lige nord for Aarhus gjorde den 22-årige arkæologistuderende, Gustav Bruunsgaard, et spektakulært fund med sin metaldetektor. Fundet bestod af syv armringe i sølv, der skulle vise sig at stamme fra vikingetiden, ca. omkring 800-tallet. Fundet er med til at understrege Aarhus’ position som et internationalt knudepunkt i vikingetiden. De syv sølvringe viser, at vikingerne har haft store netværk ude i verden, hvorfra de har importeret sølvet og fået inspiration til at lave ringene her i Danmark. Den meget præcise og ens vægt på ringene indikerer, at de kunne bruges som betalingsmiddel på tværs af territorier, og endelig understreger udformningen og udsmykningen af ringene, at der er tråde til både Rusland, Ukraine og De Britiske Øer. Du kan nu opleve de syv ringe på Moesgaard Museum. Læs mere via linket i kommentarfeltet 👇
Posted by Moesgaard Museum on Monday, August 19, 2024
Stříbrný poklad z vikinského období nalezený letos u Aarhusu
Archeologové odhadují, že náramky pocházejí z 9. století, tedy ze začátku vikinské éry, která trvala zhruba od roku 793 do roku 1066 našeho letopočtu.
Archeologové našli v 63 hrobkách artefakty z poslední egyptské dynastie
Rusko, Ukrajina, Británie, Skandinávie
Jeden z náramků se řadí ke známému typu těchto šperků, který má původ ve vikinských osadách na území dnešního Ruska a Ukrajiny a který byl později kopírován v severském regionu, uvedlo muzeum.
Tři další patří ke stylu běžnému v tehdejší době na jihu severské oblasti. Poslední tři náramky nejsou zdobené a podle muzea pocházejí ze Skandinávie a Anglie.
Celkově náramky váží přes 500 gramů. Stříbro patřilo ve vikinské době k platidlům a také demonstrovalo majetnost vlastníků.
Muzeum Moesgaard je známé především jako místo, kde je k vidění takzvaný Grauballský muž (příspěvek ze sítě X níže). Tělo muže, násilně zabitého před asi 2000 lety, se výjimečně dobře zachovalo, jelikož až do jeho objevu v roce 1952 spočívalo v místním rašeliništi.
> Höjdpunkten för mig var nog Grauballemanden, och inte minst filmen om arbetet med konserveringen av honom.
— Martin Ahlstedt (@manierahl) February 16, 2022
Man skapade en konstgjord mosse och sänkte ner honom i, eftersom han redan varit utställd så länge att det höll på att bli för sent att rädda honom till vidare beskådan. pic.twitter.com/iRI6kWSqIz