Článek
Dánští experti ke svému závěru dospěli na základě zkoumání vousů, které získali při exhumaci Brahových ostatků před dvěma lety v Týnském chrámu v Praze.
Podle výsledků analýzy, na niž se odvolává Politiken, sice v odebraných vzorcích skutečně byla zjištěna rtuť, ale zdaleka ne v takových koncentracích, které by mohly ohrozit astronomův život.
Spolu se stopami rtuti vědci nalezli i známky zlata a stříbra naznačující, že Brahe před smrtí požíval léky. Stopy těchto látek obsahovaly vousy a vlasy Tycha Brahe několik týdnů před smrtí, v době jeho skonu už nejspíš v jeho těle být nemohly, ukázal rozbor dánských vědců.
Močový měchýř mu prasknout nemohl
Tycho Brahe byl významný astronom, který působil na císařském dvoře Rudolfa II. S oblibou se říká, že astronom zemřel u večeře ve společnosti císaře. Nechtěl odejít od stolu dříve než císař a praskl mu močový měchýř. Podle lékařů je to ale nesmysl, měchýř prasknout nemůže.
Za pravděpodobnou příčinu Brahova úmrtí se dosud považovalo selhání ledvin, v úvahu ale připadala také právě otrava rtutí, která mohla problém s ledvinami způsobit. Odborníci dosud nevylučovali, že si otravu mohl muž, který často dělal pokusy s látkami, přivodit sám. Dánové ale uvažovali i o tom, že mohl být otráven na pokyn dánského krále Kristiána IV.