Článek
Nosná raketa s kosmickým plavidlem musela odstartovat ve stanovený čas, aby se Starliner později ve správnou chvíli dokázal připojit k vesmírné stanici.
„Calypso se vydala na cestu!“ uvedla po startu NASA s odkazem na jméno konkrétního modulu Starliner.
Calypso has set sail!
— NASA Commercial Crew (@Commercial_Crew) June 5, 2024
A @ULALaunch Atlas V rocket carrying @NASA_Astronauts Butch Wilmore and Suni Williams aboard @BoeingSpace's #Starliner spacecraft lifted off from Space Launch Complex-41 today at 10:52am ET to begin the Crew Flight Test mission! pic.twitter.com/VoCkWCjLUa
Raketa Atlas V dopravila loď se zmíněnou dvojicí na oběžnou dráhu, přičemž vesmírný koráb má již být na bezpečné a stabilní orbitě. K samotné ISS se má Starliner připojit ve čtvrtek v 18:16 SELČ. Wilmore a Williamsová tam mají strávit asi týden a poté se vydat na zpáteční cestu.
(1/13) Dnešní odpoledne přinesl dlouho, ale opravdu velmi dlouho, očekávanou událost. Ze vzletové rampy SLC-41 na kosmodromu CCSFS odstartovala v 16:52:15 SELČ nosná raketa Atlas V N22. Na oběžnou dráhu bezpečně dopravila kosmickou loď CST-100 Starliner k misi Boe-CFT. pic.twitter.com/kt88qf0IL5
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) June 5, 2024
Program Starliner, který má Spojeným státům zajistit další kosmickou loď pro lety na vesmírnou stanici, provázejí průtahy a odklady.
První let vesmírné lodi Starliner s posádkou na ISS byl kvůli závadě odložen
Smlouvu o plavidle NASA a Boeing uzavřely už v roce 2014 a první testovací let – tehdy ještě bez posádky – se uskutečnil v roce 2019, kdy se ovšem Starlineru nepodařilo setkat se s ISS. Tohoto cíle dosáhl v roce 2022.
Od té doby se Boeing připravoval na to, aby v lodi CST-100 Starliner ve tvaru kapky o průměru asi pěti metrů vyslal do vesmíru astronauty.
The astronauts are beginning ingress into #Starliner — taking their seats in the spacecraft. Teams will assist in a series of checks, including umbilical hook ups, communications checks and suit checks. The astronauts will also check the spacecraft so they are ready for flight. pic.twitter.com/ovvhFdzswP
— Boeing Space (@BoeingSpace) June 5, 2024
První letošní pokus o start nosné rakety s pilotovanou kosmickou lodí Starliner měl proběhnout 7. května, avšak přišly další odklady, mj. kvůli problémům s ventily.
Přerušení necelé čtyři minuty před zážehem motorů
Nejnadějněji to se startem vypadalo minulý týden v sobotu, kdy se odpočet kvůli závadě na jednom z počítačů na odpalovací rampě automaticky zastavil tři minuty a 50 sekund před plánovaným startem.
„Odpočet byl přerušený z důvodu problému na pozemním systému řídícím finální sekvenci startu. Daný systém sestává ze tří počítačů. Pokud není jejich postup ve vzájemné shodě, dojde automaticky k přerušení odpočtu ke startu,“ vysvětlil tehdy pro Novinky odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
Loď od Boeingu se nevznesla, odpočet zastaven necelé čtyři minuty před startem
Boeing, NASA i podnik Boeingu a Lockheed Martinu jménem ULA, který vyrábí nosné rakety Atlas V, později uvedly, že se potíže podařilo vyřešit a doufaly ve středeční start z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. A doufaly správně.
První let s posádkou na ISS je pro společnost Boeing klíčovým milníkem: posledním krokem před získáním povolení k pravidelným startům.
Boeing, který se na poli komerční letecké přepravy minimálně od pádu dvou letadel 737-MAX potýká s četnými krizemi, se snaží získat větší podíl na lukrativních zakázkách NASA, kterým nyní vládne SpaceX Elona Muska.
Cílem této aktuální mise se zkratkou CFT (Boeing Crew Flight Test) je především na cestě k orbitálnímu komplexu otestovat automatické a ruční ovládání kosmického plavidla. To je hlavní úkol astronautů, 61letého Wilmora a 58leté Williamsové.