Článek
„Datum startu mise Polaris Dawn zatím není určeno. SpaceX se musí vypořádat s požadavky FAA, které vznesla po středečním neúspěšném přistání prvního stupně Falconu 9 v polovině tohoto týdne,“ popsal pro Novinky tuzemský specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
„Do hry také vstupuje (předpověď) počasí v místě přistání Crew Dragonu a přípravy ke startu nosné rakety Falcon Heavy se sondou Europa Clipper, která má také využít vzletovou rampu LC-39A na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě,“ doplnil, co všechno musí SpaceX, firma miliardáře Elona Muska, řešit a zohledňovat.
Europa Clipper
Sonda amerického vesmírného úřadu NASA jménem Europa Clipper by měla odstartovat v říjnu. Zhruba v roce 2030 dorazí k Jupiteru, a bude tedy moci zkoumat, zda je Jupiterův měsíc Europa vhodný pro udržení života. Produkce kyslíku je jedním z mnoha aspektů, které bude sonda Europa Clipper prověřovat.
Tento svět u největší planety Sluneční soustavy je již dlouho považován za potenciálně vhodné místo pro hledání mimozemského života.
V nitru velkého Jupiterova měsíce vzniká 1000 tun kyslíku denně, zjistila sonda NASA
Mise Polaris Dawn má poprvé v historii umožnit soukromým cestujícím opustit vesmírnou loď a vydat se do volného vesmíru ve skafandru.
SpaceX opět odložila start lodi Crew Dragon se soukromou posádkou. Nyní kvůli počasí
SpaceX start této mise kvůli úniku helia přeložila na středeční brzké ráno místního času (dopoledne SELČ), kvůli špatné předpovědi počasí v místě návratu na Zemi nedaleko pobřeží Floridy však tento pokus zrušila.
Latest forecasts continue to show unfavorable weather conditions in the areas along Florida’s coast where Dragon would splash down upon returning from space. Once teams identify the next best opportunity for launch and return of the Polaris Dawn mission, we’ll provide an update.… pic.twitter.com/f0ZJpcbQf7
— SpaceX (@SpaceX) August 30, 2024
Středeční nepodařené přistání raketového stupně
Ke startu rakety s misí Polaris Dawn však nedojde v pátek ani v sobotu – a kdo ví, jestli v neděli.
Tento týden ve středu totiž došlo k vzácnému selhání při přistání rakety Falcon 9. Incident nastal během mise Starlink 8-6, která jinak úspěšně dopravila na oběžnou dráhu 21 družic rostoucí komerční konstelace Starlink, která má za cíl zákazníkům, společnostem a vládním organizacím poskytnout téměř globální přístup k internetu.
V 09:48 SELČ odstartovala ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu CCSFS nosná raketa Falcon 9 s nákladem 21 družic Starlink V2 Mini. První stupeň B1062 byl použit po 23. Po dosednutí na mořský prám ASOG se však bohužel převrátil. Přerušil tak řadu 267 úspěšných přistání. pic.twitter.com/HjbcPUN9Jl
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 28, 2024
Jde o první neúspěšné přistání SpaceX od února 2021. Selhání při přistání vedlo k pozastavení plánů Muskovy společnosti na další starty na základě nařízení úřadu FAA, který uložil provést vyšetřování, aby se zjistila příčina nehody a posoudily se možné důsledky pro veřejnou bezpečnost.
Čína vypustila první satelity pro síť, která má konkurovat Starlinku
Velitelem mise Polaris Dawn každopádně bude americký miliardář Jared Isaacman, který se do vesmíru podíval už v roce 2021. Spolu s ním se do kosmického plavidla nalodí Scott Poteet, pilot s dvacetiletou zkušeností z amerického letectva, a Sarah Gillisová a Anna Menonová, vedoucí techničky kosmických operací společnosti SpaceX.
More photos from Polaris Dawn and SpaceX’s full rehearsal of launch day activities → https://t.co/zktZ1R453H pic.twitter.com/0yHIya7fJP
— Polaris (@PolarisProgram) August 25, 2024
Pravidelné turistické lety do kosmu jsou za rohem. Za astronomickou částku
Prázdný Starliner se má z ISS vrátit 6. září
Za připomenutí stojí ještě jiná aktuální událost z ranku (pilotované) kosmonautiky. Minulý týden padlo definitivní rozhodnutí, že se dvojice astronautů, která v červnu odletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kosmickou lodí Starliner zpět na Zemi nevrátí.
Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tím, že cesta Starlinerem by nebyla pro posádku dostatečně bezpečná. Astronauti Barry (Butch) Wilmore a Sunita (Suni) Williamsová tak zůstanou na oběžné dráze až do února příštího roku.
Astronauti se vrátí na Zemi z ISS až příští rok. Starliner odletí bez nich
Podle původních plánů měli ve vesmíru zůstat jen několik dnů a vrátit se na Zemi v polovině června. Podle NASA to ale nebylo možné, protože loď Starliner vyrobená společností Boeing ohlásila při konečné fázi svého červnového letu únik paliva a selhání několika naváděcích trysek. Astronauty tak zpět dopraví zařízení konkurenta Boeingu, firmy SpaceX.
A tento týden ve čtvrtek NASA oznámila, že společně s Boeingem dokončila kontrolu připravenosti na nadcházející odlet Starlineru bez posádky, který se tak odehraje nejdříve 6. září, jak napsala agentura Reuters.
Pro Boeing je to neúspěch.