Článek
Čas na záznamu (17:28 hodin) je podle čtenáře a autora videa Michala Černého o hodinu pozadu. Novinkám jej poskytl s dotazy, jaký typ tělesa to mohl být a zda slyšitelný „třesk” znamenal vstup tělesa do atmosféry.
„Jednoznačně se jednalo o bolid (velmi jasný meteor), tedy vstup tělesa meziplanetární hmoty do atmosféry Země. Velikost tělesa mohla být odhadem cca 20 cm,” odpověděl jemu i Novinkám tiskový tajemník astronomického ústavu Pavel Suchan.
Spící Kanaďance přistál na polštář meteorit
„Třesk se vztahoval k rozpadu tělesa – to je ten záblesk v průběhu svícení, tehdy se těleso začalo rozpadat – a bylo to, podobně jako u bouřky doprovázeno třeskem, který bývá slyšet i na kilometry daleko,” vysvětlil astronom.
Těleso podle něj s největší pravděpodobností v atmosféře zcela shořelo.
Pády meteoritů jen zřídka
Podobný bolid se odehrál i o den dříve před půlnocí. V úterý pozdě večer tuzemskou oblohu taktéž rozsvítil meteor, přičemž jev se podařilo z auta zachytit reportérovi agentury Aktu.cz, když jel v okolí Toužetína, poblíž Panenského Týnce na Lounsku.
Noční oblohou nad Českem prosvištěl jasný bolid, řidič ho natočil
Podle Jiřího Borovičky z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR bylo ale i tehdy jasné, že z něj nespadlo na zemský povrch také nic.
Bolid je optickým úkazem v atmosféře a neznamená nutně pád úlomků meteoritů na zemský povrch. „Naopak, u drtivé většiny bolidů je tomu tak, že to těleso shoří a nedopadne na povrch,“ uzavřel Suchan.