Článek
Jak by byl velký kostel Panny Marie Sněžné, pokud by byl dostavěn? Jak vyhlížela dávno zbořená kaple Božího těla na Dobytčím trhu? Kolem jaké podoby Staroměstské radnice chodili lidé v roce 1420? A jak vypadal Hrádek na Zderaze, který již neexistuje?
Nejen s tím se mohou seznámit návštěvníci na speciální výstavě instalované v lapidáriu Betlémské kaple v Praze od 10 do 18 hodin. Pro zájemce jsou navíc připraveny také komentované prohlídky, které se budou konat v 10:30, 12:30 a ve 14:30.
Modely vznikly při volitelném předmětu
Výstava, která je výsledkem práce pedagogů a studentů oboru Architektura a stavitelství na katedře architektury Fakulty stavební ČVUT, se jako celek zaměřuje na historické modely staveb období Karla IV. Vše vzniklo v ateliérech v rámci volitelného předmětu Architektonické modely.
Nejnáročnější bylo pro výrobu modelů nachystat podklady. Kromě konzultací s odborníky z Národního památkového ústavu Praha, Akademie věd ČR či Muzea hlavního města Prahy bylo zapotřebí i studium historických pramenů.
„Pro studenty je zkušenost s vytvářením fyzických modelů přínosná z hlediska možnosti převedení představy z 2D do 3D, což je v oboru architekta naprosto nezbytné. Zde je to obohaceno tím, že při výrobě historických modelů studenti zjistí, jaké nádherné a velkolepé stavby dokázali naši předci postavit,“ uvedl Mikuláš Hulec, vedoucí katedry architektury na Fakultě stavební ČVUT.
„Naprosto mimořádný je zejména model Hrádku na Zderaze, který kompletně zmizel i s Břežskou skálou při Pražské asanaci na přelomu 19. a 20. století,“ podotkl Vojtěch Dvořák ze zmíněné katedry, který spolu s kolegou modelářem Michalem Chalupou výstavu připravil.
Na výstavě budou k vidění jak fyzické modely vybraných unikátních staveb, které jsou vyrobeny z dřevité lepenky řezané na laserovém plotru a jsou v měřítku 1 : 100, tak i na panelech řada dalších staveb.