Článek
Umělá inteligence izraelské technologie dokáže bez připojení k externím výpočetním kapacitám číst tištěný text z obrazovky či jiného povrchu, poznává také obličeje, barvy, bankovky nebo výrobky v obchodech.
Kamera a reproduktor
Zařízení o velikosti lidského prstu je připevněno magneticky k rámu brýlí, ovládá se gesty rukou či poklepáním na tělo přístroje. Na jedné straně má kameru, na druhé reproduktor, kterým uživateli zvukově předává vizuální vjemy.
Přibývá dětí s očními vadami, tablety ani chytré telefony za to nemohou
„Na ČVUT v Praze plně podporujeme studenty se zdravotním omezením. Snažíme se, aby mohli studovat, a přitom se zapojili i do mimoškolních aktivit, jako je práce ve studentských klubech, nebo je velmi rádi zařazujeme mezi uchazeče o zahraniční výjezdy. Ve spolupráci s výrobci kompenzačních pomůcek pro ně zajišťujeme nejnovější technologické inovace se zaměřením na umělou inteligenci,” uvedl Petráček.
Společnost OrCam bude také spolupracovat s univerzitním centrem umělé inteligence.
Vybrat knížky i oblečení, v budoucnu najít dveře
Od izraelského velvyslance v ČR Daniela Merona zařízení pak formálně dostala hudebnice Ráchel Skleničková, jež ho využívá už několik týdnů.
„Pomáhá mi to při čtení textu a studiích. Najednou mohu dojít do knihovny, přečíst si jakýkoli text, studovat jako normální student, vybírat si knížky a podobně. Rozpoznává to bankovky, umí to určit barvy například u oblečení. Pro svou uměleckou dráhu potřebuji, abych nejen krásně hrála, ale občas u toho i dobře vypadala,” řekla Skleničková.
Společnost OrCam chce v budoucnu posunout schopnosti přístroje ještě dále. Uživatel by později mohl hlasovým povelem přístroji zadat, aby vyhledal specifické informace z textu nebo displeje – například telefonní číslo, datum nebo věty obsahující určité slovo.
Studenti ČVUT naučili drony komunikovat s letadly. Získali vesmírného Oscara
Podle Irieho Meltzera, ředitele obchodního rozvoje pro střední a východní Evropu ve firmě OrCam, bude zařízení schopno také identifikovat vybrané předměty, například židli či dveře, a uživatele k nim nasměrovat.
Celosvětově je přístroj OrCam MyEye 2 k dispozici ve 25 jazycích a 48 zemích, v Česku od podzimu 2018. Společnost vyvíjí také asistenční technologie pro lidi s postižením sluchu. Meltzer její technologie už dříve předvedl i na festivalu Future Port Prague v Praze.