Článek
Jak napsala agentura Reuters, podle čínské státní televize bude základna sloužit výzkumu životního prostředí oblasti, včetně klimatických změn. Čína nyní provozuje v Antarktidě čtyři výzkumné stanice, které tam postavila v letech 1985 až 2014.
Dva ledoborce Süe Lung 1 a Süe Lung 2 (Sněžný drak 1 a 2), které nyní vypluly z Šanghaje, mají na palubě především personál a logistické vybavení. Na palubě nákladní lodi, jež opustila přístav Čang-ťia-kang, je stavební materiál.
I pro špionážní účely? Čína to odmítá
Čtyřicátá čínská mise do Antarktidy bude ohledně logistických dodávek rovněž spolupracovat s dalšími zeměmi, včetně Spojených států, Británie a Ruska, uvedla čínská státní média.
Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy. Bojí se o tučňáky
Podle washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) bude pátá čínská výzkumná stanice v Antarktidě zahrnovat také observatoř se satelitní stanicí a mohla by sloužit i pro špionážní účely.
„Zařízení je dobře situováno pro možné shromažďování zpravodajských signálů z Austrálie a Nového Zélandu a telemetrických dat o raketách vypouštěných z australského Arnhemského vesmírného střediska,“ uvedlo již dříve CSIS.
Lidskou činnost v Antarktidě vymezují mezinárodní ujednání, která zakazují jakoukoli vojenskou aktivitu. Čína odmítá, že by své antarktické stanice využívala pro špionáž.