Článek
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) poslancům řekl, že české vládní kabinety obecně podporovaly, podporují a dál chtějí podporovat volný pohyb pracovní síly. "Ale náš legislativní systém musí obsahovat určité pojistky," dodal. Bulhaři a Rumuni se nyní mohou v Česku o práci ucházet bez překážek. Republika jim pracovní trh otevřela v lednu, kdy země vstoupily do Evropské unie.
České zákony již nyní umožňují zavést takové omezení vůči ostatním členům EU. ČR je ale může využít jen ve vztahu k zemím, které omezují zaměstnávání Čechů. Může se také připojit k ochranným opatřením, která přijme některý ze starých členských států vůči devíti zemím, jež vstoupily do unie spolu s ČR.
Podpora handicapovaných i přes Nečasův nesouhlas
Kromě tohoto původního obsahu vládní novely ale poslanci na návrh sociální demokratky Vladimíry Lesenské schválili i ustanovení, které se týká zaměstnávání zdravotně handicapovaných. Firmy, které je zaměstnávají, by měly od státu dostávat víc peněz, než předpokládá balík reformních zákonů schválený sněmovnou již v létě, popsal novinářům dopad návrhu bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD).
Nečas ještě před hlasováním poslance nabádal, aby Lesenské návrh nepodporovali. Podle něj obsahuje i skrytou automatickou valorizaci. O tématu chce dál diskutovat, konkrétní návrh ale kritizoval. Sněmovna ale změnu navrženou poslankyní ČSSD těsně schválila - s opozicí hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.