Článek
Objekt byl na obloze spatřen nejen nad městem Chabarovsk, ale např. také v Komsomolsku na Amuru. Astronomové naznačili, že by mohlo jít o tzv. vesmírný odpad související s víkendovým startem rakety Sojuz, jak informovala agentura Nexta.
Tyto domněnky Novinkám potvrdil i tuzemský odborník.
„Velmi pravděpodobně jde o zánik druhého stupně nosné rakety Sojuz 2.1a, která vynesla v sobotu pilotovanou kosmickou loď Sojuz MS-25,“ odpověděl na dotaz Novinek specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
K zániku v zemské atmosféře podle něj došlo právě severně od města Chabarovsk.
Na ISS dorazili noví tři členové posádky
Samotná kosmická loď se třemi lidmi na palubě, kterou raketa v sobotu dopravila na oběžnou dráhu, na ISS úspěšně dorazila v pondělí, a to v 16:04 SEČ. Americká astronautka Tracy Dysonová, ruský kosmonaut Oleg Novickij a běloruská kosmonautka Maryna Vasileuská tak strávili v posádkovém modulu kolem 52 hodin.
Průchod z modulu se otevřel po asi dvou a půl hodině od připojení Sojuzu MS-25 k ISS a trojice se už bez skafandrů přidala k sedmi dalším obyvatelům orbitální stanice.
Live: Watch the @Space_Station hatch open to welcome the next set of orbital residents, including astronaut Tracy C. Dyson. https://t.co/g4CtTk4tvh
— NASA (@NASA) March 25, 2024
Sojuz MS-25 odstartoval z kazachstánského kosmodromu Bajkonur v sobotu ve 13:36 SEČ. Původní čtvrteční odlet byl neočekávaně zrušen asi 20 vteřin před startem kvůli technickým potížím.
Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos šlo o pokles napětí v chemickém zdroji elektrického proudu.
Na Mezinárodní kosmické stanici ISS je aktuálně 10 osob. V 18:26 SEČ byl otevřen průlez a na stanici mohla vstoupit posádka Sojuzu MS-25 (Novickij, Vasilevskaja, Caldwell Dyson). Ta se připojila ke členům Expedici 70 - Kononěnko, Čub, O'Hara, Dominick, Barratt, Epps, Grebjonkin. pic.twitter.com/SCwyxJsEe5
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 25, 2024
Zatímco Novickij a Vasileuská zůstanou na ISS jen do začátku dubna, Dysonová bude na stanici do září. Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se navzdory špatným vztahům mezi Ruskem a USA dohodly na prodloužení programu společných letů na ISS do roku 2025, jak oznámili Rusové na konci loňského roku.