Hlavní obsah

Co dělat za války a v krizi. Obrana bude na univerzitě školit učitele

Není to přímo branná výchova, jak ji znají starší ročníky, ale do škol se postupně vrací výuka dovedností, jak přežít v krizi nebo během války. Ministerstvo obrany už kvůli tomu několik let školí na speciálních kurzech učitele a nově připravilo společně s pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy předmět pro budoucí pedagogy, aby věděli, jak informovat děti o hrozbách, jak jim čelit, kam se během útoku schovat nebo jak ošetřit zranění.

Foto: pokos.army.cz

POKOS - neboli Příprava občanů k obraně státu. Vojáci objíždějí školy a ukazují dětem, jak ošetřit zranění nebo k čemu je armáda.

Článek

„Odborníci z ministerstva a Univerzity obrany budou během letního semestru na pedagogické fakultě Karlovy univerzity vyučovat nový předmět s branně-bezpečnostní tematikou. Je to pilotní projekt, a pokud se osvědčí, tak to nabídneme i jiným pedagogickým fakultám,“ řekl Novinkám vrchní ředitel Sekce obranné politiky z ministerstva obrany Jan Jireš.

Posílení výuky o hrozbách dnešního světa je součástí nové Koncepce přípravy občanů k obraně státu (POKOS), kterou chce do konce roku projednat vláda.

Nový plán by měl být konkrétnější a měl by vycházet i ze zkušeností, které zažívá ve válce s Ruskem Ukrajina. „Hlavně v tom, že si všichni jasně uvědomujeme, jak urgentní je mluvit s veřejností o přípravě na krize. A že je nutné dávat lidem možnosti, jak se do obrany zapojit,“ poznamenal Jireš.

Je hanba mobilizovat děti. Ukrajinský parlament osvobodil od mobilizace část branců

Zahraniční

Společně s ministerstvem vnitra obrana přichystá metodiku a materiály o chování v krizi pro kraje, obce i školy. Podle Jireše ale nepůjdou cestou Švédska, kde stát vypracoval podrobnou brožuru, kam se schovat během jaderného útoku nebo co si zabalit do krytu.

„Musíme neustále balancovat mezi tím, jak něco lidem sdělit, a tím, aby si to nevyložili chybně a nedošlo k panice. Ve Švédsku nikdo nemá problém, že mu do schránky přijde leták, jak se chovat v případě jaderné války, u nás to tak zatím není,“ podotkl.

Švédská vláda vytiskla speciální brožuru s názvem „Pokud přijde krize nebo válka“ a rozeslala ji do všech domácností. „Pokud bude Švédsko napadeno jinou zemí, nikdy se nevzdáme. Všechny informace o tom, že odpor má ustat, jsou nepravdivé,“ píše se například v návodu.

Nikdy se nevzdáme. Skandinávské země radí občanům, jak se připravit na válku

Evropa

Vojenský konvoj má za války přednost

Ale ani české instituce nejsou v tomto pozadu. Úřad pro jadernou bezpečnost nebo hasičský sbor na začátku války na Ukrajině na jaře roku 2022 zveřejnil na svých stránkách krátká poučení, jak se při napadení zachovat.

Hlavní myšlenka nové koncepce je, že obrana je věcí celé společnosti a celého státu. „Netvrdíme, že se všichni musí podílet na obraně země se zbraní v ruce - ctíme výhrady svědomí - ale musíme každému, kdo se chce na obraně podílet, nabídnout možnosti, jak se zapojit,“ uvedl Jireš.

Armáda nabízí nejen vstup do aktivních záloh, ale i dobrovolná cvičení nebo možnost zapsat se do seznamu takzvaně dobrovolně předurčených, kteří projdou odvodem a v případě ohrožení půjdou na cvičení mezi prvními.

Podle Jireše není jejich úkolem jen sepsat a vytisknout brožury, letáky a metodiku, ale mentálně občany připravit. Konkrétně na to, že je nutné dávat do obrany víc peněz, nebo např. na přesuny spojeneckých vojsk přes naše území. „Taková situace může nastat, a v praxi bude znamenat, že vojenské konvoje budou mít na dálnici přednost před civilní dopravou,“ dodal Jireš.

Armáda cvičí, jak nakrmit tisíce vojáků NATO mířících do války

Domácí

Výběr článků

Načítám