Článek
Zástupci stávkujících studentů na schůzce s představiteli ministerstva ze svých požadavků prosazovali především okamžité vystoupení Česka z Energetické charty. Tato mezinárodní smlouva právně ošetřuje obchodování a přepravu fosilních paliv a obsahuje postupy pro řešení sporů mezi státy a firmami. Dosud od ní odstoupila třeba Itálie.
Přeměna k bezemisní budoucnosti musí podle studentů vypadat tak, aby nedopadla na nejvíce ohrožené obyvatele, ale zaplatili ji největší znečišťovatelé
Podle UZK by měla vláda rovněž přijmout adekvátní novely zákona o komunitní energetice a představit jasný plán odklonu od uhlí, který nyní podle studentů chybí. Přeměna k bezemisní budoucnosti ale musí podle studentů vypadat tak, aby nedopadla na nejvíce ohrožené obyvatele, ale zaplatili ji největší znečišťovatelé.
„To, že nyní možná budeme čelit v rámci transformace nějakým nepříjemnostem, není nic ve srovnání s tím, jak obtížné bude řešit dopady klimatické krize za 20 let, pokud teď nic neuděláme,“ sdělila členka hnutí Anežka Lindaurová.
Další jednání v lednu
Setkání se zástupci studentského uskupení se zúčastnili náměstci dotčených resortů. Podle UZK by se další jednání se zástupci ministerstev mělo konat v lednu.
Studenti budou podle člena UZK Matěje Moravanského od nynějšího - pověřeného - ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) požadovat odpovědi na to, kdy Česko odstoupí od Energetické charty, kdy vláda představí konkrétní plán odklonu od uhlí a kdy bude schválena novela zákona o komunitní energetice.
Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že bude vytvářet podmínky pro energetickou transformaci, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033. Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí už dříve sdělil, že resort usiluje o odklon od uhlí před rokem 2033. Rovněž ujistil, že pro vládu už je klima jednou z priorit a podporuje opatření Zelené dohody pro Evropu.
Šimáčková Laurenčíková pozvala studenty k jednání ve svém vyjádření. Uvedla v něm, že klimatickou krizi a společenské nerovnosti, na které studenti upozorňují, je potřeba řešit.
Bez ochrany naší planety a kvality demokracie nebude další život možný pro nás, ani pro budoucí generace. @UniZaKlima @F4FutureCZ pic.twitter.com/QRkRBK5p3L
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) November 15, 2022
Vyjádření vládní zmocněnkyně z 15. listopadu
Studenti pak o nabídce zmocněnkyně vlády jednali na svých plénech. „Jsme nehierarchické hnutí, takže naše kroky musí být konsenzuální. Zatím to ale vypadá tak, že toho využijeme a předneseme své požadavky,“ vysvětlila Lindaurová v polovině listopadu.
Okupační stávka studentů z iniciativy Univerzity za klima se uskutečnila od 14. do 16. listopadu. Cílem stávky bylo upozornit na nečinnost vlády v řešení klimatické krize. Protestu se v listopadu zúčastnili někteří studenti z 18 fakult univerzit mj. v Praze, Brně a v Olomouci. Stávka vyvrcholila 17. listopadu protestním pochodem, kterého se zúčastnily vyšší stovky lidí.