Článek
„Čipovat takto malá zvířata považujeme za akt týrání zvířat. Naprosto se s tím neztotožňujeme,“ sdělila Novinkám veterinářka Eva Čermáková z Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců.
Čipování zvířat sice nařizuje zákon, ale u malých želviček lze bez potíží získat výjimku
Odborníci upozorňují na to, že by se rozhodně neměly čipovat želvičky s délkou plastronu - což je spodní část krunýře - kratšího než deset centimetrů.
Čip v sobě ukrývá data ke zvířeti i jeho živočišnému druhu. Stejně jako u psů či koček se vpichuje do těla speciální jehlou. Kvůli čipu ovšem hrozí přetětí krčních cév, zlomení kostí a záněty. Hrozí tak i úhyn domácího mazlíčka.
Do Česka se poprvé dostaly vzácné mini želvy
Nekupovat očipované želvičky
Někteří chovatelé prodávají již očipované želvičky. Experti radí tyto želvičky v žádném případě nekupovat. Tím se prý toto značkování malých želviček zcela zastaví.
„Sami se podívejte na fotky a rozhodněte se, zda to chcete nebo nechcete podpořit,“ vyzvala Čermáková veřejnost na facebookovém profilu univerzity a přiložila snímky jedné ze želv.
NEPODPORUJTE ČIPOVÁNÍ MLÁĎAT ŽELV A NEKUPUJTE ČIPOVANÁ MLÁĎATA! 👉Při pořízení želvy rozhodně nekupujte očipovaná...
Posted by Veterinární univerzita Brno on Tuesday, July 25, 2023
Čipování zvířat sice nařizuje zákon, ale u malých želviček lze bez potíží získat výjimku, jak připomněla mluvčí školy Soňa Šmahelová. „Stačí se jen poradit s veterinářem a jednat podle jeho pokynů. Bez potíží výjimku poskytne,“ uvedla.
Podle legislativy ten, kdo želvu nemá očipovanou, ji musí jednou do roka vyfotografovat a snímky poslat na příslušný krajský úřad.
„A pokud si teď říkáte, že s čipovanou želvičkou ubude byrokracie a nebudu ji muset každý rok fotit, rozmyslete si to! Vždyť přece není problém udělat jednou za rok pár fotek, když si jich stejně ze samé lásky děláte stovky ročně a zahlcujete si jimi telefony,“ řekla Čermáková.
Čipování jako takové rozhodně neodmítá, ale je prý možné jen u dospělých zvířat.