Článek
Poslední manévr je součástí ambiciózní mise, jejímž cílem je poprvé od roku 1976 (tehdy šlo o návratovou misi sovětské sondy Luna 24) dopravit na Zemi měsíční horniny.
Čínská sonda s nákladem měsíční horniny zahájila návrat na Zemi
Sonda již tedy zahájila finální fázi návratu na Zemi. Kapsle se vzorky má podle dřívějších zpráv s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.
Spojení orbitální a vzletové části sondy #Changee5 proběhlo na oběžné dráze okolo Měsíce v pořádku a podle plánu ve 22:40 SEČ. https://t.co/dj72SaGATV pic.twitter.com/mzi6boLmcy
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) December 5, 2020
Dva kilogramy materiálu
Sondu vynesla na oběžnou dráhu Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. K Měsíci Čchang-e 5 dorazila v sobotu 28. října po letu trvajícím 112 hodin. Dva její moduly přistály minulý týden v úterý v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na lunární oběžné dráze.
Modul čínské měsíční sondy dokončil sběr hornin
Přistávací modul vybavený vrtným zařízením a robotickou paží pak za 19 hodin úspěšně nabral z měsíčního povrchu dva kilogramy materiálu.
Pokud Čína svoji misi úspěšně zakončí, stane se teprve třetí zemí po USA a Sovětském svazu, které se podaří dostat na Zemi měsíční materiál.
Japonská kapsle se úspěšně vrátila se vzorky z asteroidu. Vědci z aparátu dostali i plyn
Aktuálně například dorazilo na naši planetu japonské pouzdro s odebranými vzorky ze vzdáleného asteroidu Ryugu.