Článek
„Čínská kosmonautka Liou Jang a její kolega Čchen Tung dokončili ve čtvrtek svůj první výstup do volného kosmického prostoru. Ten trval šest hodin a sedm minut se začátkem ve 12:26 SELČ a koncem v 18:33 SELČ,“ shrnul na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Čínská kosmonautka Liou Jang a její kolega Čchen Tung dokončili svůj první výstup do volného kosmického prostoru. Ten trval 6 hodin a 7 minut se začátkem ve 12:26 SELČ a koncem v 18:33 SELČ. pic.twitter.com/ZmOYDLMXtN
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) September 1, 2022
Další kosmonaut Cchaj Sü-čej setrval uvnitř stanice jako technická podpora, informovala státní televize CCTV.
U budované čínské kosmické stanice přistála laboratoř Hledání nebes
Podle Václavíka výše zmíněná dvojice na oběžné dráze Země pracovala na oživování laboratorního modulu Wen-tchien (Hledání nebes). Výstup poprvé proběhl z přechodové komory na tomto modulu Wen-tchien.
Rýže ve vesmíru
Osazenstvo stanice Tchien-kung navíc úspěšně vypěstovalo sazenice rýže. Podle agentury Reuters může tento experiment přinést zásadní poznatky o tom, jak mohou astronauti kultivovat základní potraviny na oběžné dráze, aby podpořili možnost provádění dlouhodobých misí.
Od začátku pokusu 29. července dosáhly sazenice odrůdy rýže výšky asi 30 centimetrů. Příslušný experiment je prvním, jehož cílem je replikovat celý životní cyklus rostliny – počínaje semínkem a konče zralou plodinou produkující nová semena.
Čína vytváří nové potraviny v kosmu. Vylepšuje semínka plodin ozařováním
Vzorky budou poté odebrány a zmraženy, přičemž nakonec je mají kosmonauti dopravit na zemský povrch k analýze.