Hlavní obsah

Číňané upustili na Zemi obří kus vesmírného smetí

Novinky,

Čína upustila na zemský povrch jeden z největších kusů kosmického odpadu, jaký kdy na povrch planety spadl. Obrovský úlomek rakety dopadl v pondělí 11. května v 17:33 SELČ do Atlantského oceánu. Informovala o tom vojenská jednotka amerického letectva 18th Space Control Squadron.

Čína pustila na Zemi volným pádem jeden z největších úlomků kosmického smetíVideo: Novinky/Reuters

Článek

Objekt, který je jádrem čínské rakety Dlouhý pochod 5B, letěl volným pádem a nakonec zmizel ve vodách u pobřeží Mauretánie. Podle serveru SpaceFlight Now bylo jádro rakety 30 metrů dlouhé a pět metrů široké.

Čínská raketa měla vynést na oběžnou dráhu bezpilotní prototyp vesmírné lodi, což se také 5. května stalo.

O necelý týden později ale došlo právě k nekontrolovanému pádu hlavní části nosiče.

Zničilo by to maximálně dům

Zhruba 18 tun vážící jádro je podle agentury Reuters jedním z největších objektů, které se kdy nekontrolovaně zřítily na Zem.

Podle astrofyzika Jonathana McDowella z amerického ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics se ale raketa, než nakonec dopadla u pobřeží západní Afriky, rozpadla. Bylo to někde mezi Los Angeles a New Yorkem.

Jak vědec dále uvedl, objekt nicméně zpomalil natolik, že v okamžiku dopadu by nanejvýš zničil dům. Raketa mohla při pádu samozřejmě „poztrácet” i další menší úlomky.

Větší objekty, které kdy nekontrolovaně zasáhly naší planetu, byly podle stanice CNN pouze americká vesmírná laboratoř Skylab v roce 1979, stupeň její rakety v roce 1975, ruská stanice Saljut 7 v roce 1991 a roku 2003 raketoplán Columbia.

Související články

Výběr článků

Načítám