Článek
Zveřejněná mapa (na videu výše) ukazuje, že od zahájení svých operací se marsovský robotický průzkumník přesunul od místa přistání směrem na jih.
Během putování jeho palubní kamery zachytily snímky povrchu, aparát rovněž analyzoval horniny a třeba i písečnou dunu, kterou vytvořily tamní větrné procesy.
Mise Tchien-wen 1 se skládá ze zmíněného roveru, přistávacího modulu a tzv. orbiteru, který nadále kolem Marsu, aktuálně asi 378 milionů kilometrů od nás, obíhá. Podle CNSA přístroje fungují správně.
Čína zveřejnila nové snímky se svým vozítkem na Marsu. Pořídila je samostatná kamera
Robotické vozítko Ču-žung již v květnu úspěšně opustilo přistávací modul a poprvé vyjelo na povrch Marsu. Čína se stala teprve druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo na povrch této planety dopravit aparát, jenž by následně v pořádku fungoval. Je to zároveň poprvé, co některá země během první mise k Marsu dokázala na jeho oběžnou dráhu umístit družici a zároveň úspěšně přistát na povrchu s výzkumným vozítkem, připomíná Reuters.
Na Marsu přistál čínský modul s vozítkem
Čínský rover operuje v oblasti Utopia Planitia, tedy na planině na severní polokouli, která je podle dosavadních průzkumů zřejmě pokrytá lávou a možná i permafrostem (trvale zmrzlou půdou). V této oblasti v roce 1976 přistála americká sonda Viking 2.
Americké vozítko bude sbírat vzorky
Ču-žung je s výškou 1,85 metru výrazně menší než americký rover Perseverance, který zkoumá marsovský povrch i pomocí malinkého vrtulníku Ingenuity.
Vrtulníček Ingenuity nadále vesele poletuje po Marsu
Americký vesmírný úřad NASA očekává, že jeho rover shromáždí své první vzorky už v létě – pro návrat na Zemi v roce 2031, připomíná agentura AP.
Preparations are underway for @NASAPersevere to collect the first-ever Martian rock core. It’ll take our rover ~11 days to complete its first sample-taking, and it will rely on the complex and clean Sampling & Caching System at the end of its robotic arm. https://t.co/Qhc0JDfnEa pic.twitter.com/Re0L3mZ2FK
— NASA JPL (@NASAJPL) July 21, 2021
Perseverance se již na odběr připravuje, dojde k němu brzy a potrvá zhruba 11 dní.
Sonda InSight se na Marsu potýká s prachem. Mise předčasně skončit nemusí
Na Marsu teď fungují tři americké mise - modul InSight a rovery Curiosity a zmíněný nejnovější Perseverance.